PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବରଦାନ ରକ୍ତ ଚନ୍ଦନ କାଠ, ଚର୍ମ ରୋଗ ବି ହୋଇଥାଏ ଦୂର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୭: ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗାର୍ ଲେବୁଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଏଥି ପାଇଁ ଆପଣ ‘ଲାଲ ଚନ୍ଦନ’ କାଠ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହାକୁ ସାଧାରଣତଃ ‘ରକ୍ତ ଚନ୍ଦନ’ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାଷାରେ ‘ଟେରୋକାରପସ୍ ସାଣ୍ଟାଲିନସ୍’ କୁହାଯାଏ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି କାଠ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କେଉଁ ପ୍ରକାର ଫାଇଦା ଦେଇଥାଏ।  

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଫାଇଦା :

ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନରେ ଥିବା ସକ୍ରିୟ ଉପାଦାନ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗାର୍ ଲେବୁଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ରାତିସାରା ଏହି କାଠରେ ନିର୍ମିତ ଗ୍ଲାସ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ପାତ୍ରରେ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳେ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ।

ସ୍କିନ୍ ପିଗମେଣ୍ଟେସନକୁ ଠିକ୍ କରିଥାଏ :

ଯଦି ମୁହଁରେ ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ଆସି ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଆପଣ ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଘରେ ଏକ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେହି ବ୍ୟୁଟି ପ୍ରଡକ୍ଟ୍‌ସକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ଯେଉଁଥିରେ ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନ କାଠର ମିଶ୍ରଣ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଛି।

ବ୍ରଣ ଦୂର କରିଥାଏ :

ସାଧାରଣତଃ  କିଶୋର ବୟସ ବର୍ଗର ପିଲାଙ୍କ ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ପରେ ତାହା କଳା ଦାଗ ହୋଇଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ମୂଳରୁ ଲିଭାଇ ଦେଇପାରିବେ। ଏକ ଚାମଚ ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନ ପାଉଡର, ଏକ ଚିମୁଟା କର୍ପୂର ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ହଳଦୀ ପାଉଡର ଗୋଲାପ ଜଳରେ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଭାବିତ ଜାଗାରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ସକାଳେ ସଫା ପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ବ୍ରଣ ଦୂର ହୋଇଯିବ।