PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀରୁ ମିଳିଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗ ୧୨ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ, ହିନ୍ଦୁ ପକ୍ଷ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ: ବିଶ୍ବ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ (ଭିଏଚପି) ମୁଖ୍ୟ ଆଲୋକ କୁମାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗ ୧୨ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ହିନ୍ଦୁ ପକ୍ଷ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟ ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଆମେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ସହ ସହମତ । ଭିଏଚପି ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ ଭିତରୁ ମିଳିଥିବା ‘ଶିବଲିଙ୍ଗ’ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛୁ ଯେ, ଏହା ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅଟେ କାରଣ ନନ୍ଦୀ ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥାନଟି ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏହା ମୂଳ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ଅଟେ । ମୋଗଲ ମାନେ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଆମେ ଏହାକୁ କୋର୍ଟ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବୁ ।” କୋର୍ଟ ସ୍ଥାନୀୟ କମିଶନରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନେବାକୁ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଆମେ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିବୁ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରକୃତ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ । ଭିଏଚପି ନେତା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ ମାମଲାରେ ୧୯୯୧ ଅଧିନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ।