PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରୁ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଗିରଫ, ୧୭୧ ଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପି ଯାଞ୍ଚ୍ ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଏସଏମସି ପାୱାର ଜେନେରେସନ କାରଖାନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ କୁଲତା ସମାଜ, ନୃସିଂହନାଥ ପୀଠର ଉନ୍ନତିକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ : ଦିନ ଦ୍ଵିପ୍ରହରେ ଲୁଟ୍, ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି: ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଋତୁରାଜ, ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ମାରିଲେ ୭ ଛକା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

ଶିମିଳିପାଳ ପାଦଦେଶରେ ପୁଣି କଳାପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ରାଜ୍, ବିପଦରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ, ବେଆଇନ୍ ଖାଦାନରେ ପୋଲିସ ଓ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗର ଛାନଭିନ୍

ଖୁଣ୍ଟା,୦୧/୧୦(ଆପ୍ର) : ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ରହିଆସିଥିବା ବେଳେ ଜୈବ ବିବିଧତାର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନଜିଟି)ର ଛାଟରେ ଖଣି ଦୁର୍ନୀତିର ଅନ୍ତ ଘଟିଥିଲା। ବର୍ତମାନ ପୁଣି ତା’ର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଘଟିଥିବା ଡୁକୁରା ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ୍ ଏବଂ ଖୁଣ୍ଟା ତହସିଲ ଅଧିନ ସପନଚୁଆ, ସୁବର୍ଣ୍ଣମଞ୍ଜରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବନବିଭାଗ ତତ୍ପରତାର ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ପାଦଦେଶରେ ଖଣି ମାଫିଆ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ମିଲି ଭଗତରେ ବଡ଼ବଡ଼ ପାହାଡ଼ ଭାଙ୍ଗି କଳା ପଥର ଲୁଟ୍ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ପରେ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନଜିଟି) ଦ୍ଵାରା ଶିମିଳିପାଳର ୧୦ କି.ମି ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଇକୋ ସେନସିଟିଭ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ସହିତ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ମାନଙ୍କରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପରିବେଶ ବିରୋଧୀ ଗତିବିଧିକୁ ନିଷେଧ ପାଇଁ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଏନଜିଟିଙ୍କ ଚିଠି ବଳରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତ ବେଆଇନ ପଥର ଖାଦାନକୁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରିଥିଲେ।

ତେବେ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ହେବା ସହିତ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥିବା ପରିବେଶବିତ୍ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଆସୁଥିଲେ। ହେଲେ ଶିମିଳିପାଳ ପାଦଦେଶରେ ପୁଣିଥରେ ଖଣି ମାଫିଆଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପାଦଦେଶରେ ଖୁଲମଖୁଲା ଭାବରେ କଳା ପଥର ଭାଙ୍ଗି ଛେଲି, ମେଟାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହିତ ମାଙ୍କଡ଼ା ପଥର ଖାଦାନ ଲୁଟ ହୋଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଖୁଣ୍ଟା ପୋଲିସ ଓ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଗତ ବୁଧବାର ଦିନ ଅଚାନକ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା। ବେଆଇନ ଖାଦାନରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଲୋକେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦେଖି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ। ପରେ ତହସିଲଦାର ସ୍ମରଣ କୁମାର ପୃଷ୍ଟି, ଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅଧୀକାରୀ ସର୍ଣ୍ଣଲତା ମିଞ୍ଜ ସଦଳବଳେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ବେଆଇନ ପଥର ଖାଦାନରେ ଲାଲ୍ ପତାକା ଗାଡିବା ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ଼ାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ଵାରା ବେଆଇନ୍ ଖାଦାନରେ କେହି ନପସିବାକୁ ସର୍ତକ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ସ୍ଥାନୀୟ ସପନଚୁଆ, ସୁବର୍ଣ୍ଣମଞ୍ଜରୀ ନିକଟରେ ଦୁଇଗୋଟି ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଏସଟିଆର ଏବଂ ଡିଭିଜନ ଫରେଷ୍ଟର ବିଟ୍ ହାଉସ୍ ରହିଥିବା ବେଳେ କଳା ପଥର ଚୋରା ଚାଲାଣ ଘଟଣା ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାରୀମାନେ ଜାଣି ପାରୁନଥିବା ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।