ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ରାତିରେ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଶୋଉଛନ୍ତି କି? ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ହୋଇପାରେ ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୨: ରାତିରେ ଲାଇଟ୍ ଜଳାଇ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଅନେକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧକୁ ବଢାଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଅଗ୍ନାଶୟରେ ଇନସୁଲିନ୍ ତିଆରି ହୁଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୁଏ ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ହୁଏ। ଏଥି ସହିତ, ରାତିରେ ଲାଇଟ୍ ଜଳାଇ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢିପାରେ। ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଟିଭି, ଲାପଟପ୍, ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ବିନା ରାତିରେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ହାଲୁକା କୃତ୍ରିମ ଆଲୋକ ମଧ୍ୟ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ମେଟାବୋଲିକ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

{"id":531430,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସର୍କାଡିୟାନ୍ ଏବଂ ସ୍ଲିପ୍ ମେଡିସିନର ପ୍ରଫେସର ଡ. ଫିଲିସ୍ ଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ମୋତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର କୃତ୍ରିମ ଆଲୋକ ମଧ୍ୟ ଆଖିରୁ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଯାଇ ଖରାପ ଫଳାଫଳ ଆଣିଥାଏ। ରାତିରେ କୃତ୍ରିମ ଆଲୋକ ଆମ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏହି ଆଲୋକ ପ୍ରଥମେ ଆମ ନିଦ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଶୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଦ ହରମୋନ୍ ମେଲାଟୋନିନ୍ ଖରାପ ହୁଏ। ମେଲାଟୋନିନ୍ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ହେଲେ ମଧୁମେହ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ।

{"id":531431,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରାତିରେ ଟିଭି କିମ୍ବା ଲାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଶୋଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ୪୦ ହଜାର ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିଲା। କୃତ୍ରିମ ଆଲୋକ ସିମ୍ଫେଥେଟିକ୍ ଆର୍ମ ଏବଂ ଅଟୋଇମ୍ୟୁନ ନର୍ଭସ ସିଷ୍ଟମକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ। ଏହି ଉଭୟ ଜିନିଷ ଶରୀରରେ ବାହ୍ୟ ଆକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା କରିଥାଏ। ଏହା ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ରାତିରେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇ ପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ ସେତେବେଳେ ନିଦ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ। ଏହା ହୃଦ୍‌ରୋଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.