ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ହାତ ଛାଡ଼ିଲେ ପିସିସି ଉପସଭାପତି ରଜତ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ବିନିକା: ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁୁରୁତର
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟର ଲ' ଅଫିସ୍‌ର ମାନଙ୍କର ଡେଲି ଓ ରିଟେଲ୍‌ ଫି ରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ଗଣଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗଣଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ଚାଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କ ଘରେ EDର ଚଢ଼ାଉ, ଏକାକାଳୀନ ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କା ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ଚଲିଗଲା ଜୀବନ, ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ରମଣ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ନେଇ ବିଜେପିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ନାଁ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଜୟ, ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସକୁ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜବିହାର ଗସ୍ତ କରିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ, ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଦେବେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ
  • ||
  • ଏନ୍‌ଟିସିଏରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘର ତଥ୍ୟ ଚିନ୍ତାଜନକ, ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୯୨ କଲରାପତରିଆ ଉଭାନ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ ଟର୍ମିନାଲ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ: ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ପାଇବେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା ତାତି, ମାଲକାନଗିରିରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୭ଡିଗ୍ରୀ: ଆସନ୍ତା ୩ରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

କୃତ୍ରିମ ତ୍ୱଚାରୁ ମିଳିବ ସୁପରପାୱାର୍‌

କନେକ୍ଟିକଟ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୃତ୍ରିମ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଏକ ସେନ୍ସର ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା କେବଳ ପୋଡ଼ାର ଶିକାର ହୋଇଥବିା ବ୍ୟକ୍ତ ିଅଙ୍ଗରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଅନୁଭବ କରାଇବ ତାହା ନୁହେଁ, ଧ୍ୱନ ିତରଙ୍ଗ ଓ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଚାପ, ଗରମ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କମ୍ପନ ଆଦି ଅନୁଭବ କରିବା ଆମ ତ୍ୱଚାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦକ୍ଷତା । ପୋଡ଼ାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା, ପ୍ରୋସ୍ଥେଟିକ୍‌ ଅଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଏବଂ ତ୍ୱଚାର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବାରମ୍ବାର ନିଜକୁ ଆଘାତ ଦେଇ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହ ।ିଁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟେିର ରଖ ିଗବେଷକମାନେ ଏହି ସେନ୍ସର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ସିଲିକନ୍‌ ଟ୍ୟୁବ୍‌ର ଏହି ସେନ୍ସର୍‌କୁ କପର ତାରରେ ଗୁଡ଼ାଯାଇଛି । ଆଇରନ୍‌ ଅକ୍ସାଇଡ୍‌ର ସୂକ୍ଷ୍ମ କଣିକା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତରଳ ଏଥିରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଟ୍ୟୁବ୍‌ଟି ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଚାପ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ, ସୂକ୍ଷ୍ମ କଣିକା ଗତିକରେ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସଙ୍କେତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ଧ୍ୱନି ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟିକରେ । ଏଥିସହ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସଙ୍କେତ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ସଙ୍କେତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଗବେଷକମାନେ ନାହ ।ିଁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟେିର ରଖ ିଗବେଷକମାନେ ଏହି ସେନ୍ସର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ସିଲିକନ୍‌ ଟ୍ୟୁବ୍‌ର ଏହି ସେନ୍ସର୍‌କୁ କପର ତାରରେ ଗୁଡ଼ାଯାଇଛି । ଆଇରନ୍‌ ଅକ୍ସାଇଡ୍‌ର ସୂକ୍ଷ୍ମ କଣିକା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତରଳ ଏଥିରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଟ୍ୟୁବ୍‌ଟି ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଚାପ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ, ସୂକ୍ଷ୍ମ କଣିକା ଗତିକରେ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସଙ୍କେତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ଧ୍ୱନି ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟିକରେ । ଏଥିସହ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସଙ୍କେତ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ସଙ୍କେତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.