PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ଉଡ଼ନ୍ତା ଜେଟ୍ ସୁଟ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷ୍ବତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୩: ବ୍ରିଟିସ୍ ଫର୍ମ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ଉଡନ୍ତା ଜେଟ୍ ସୁଟ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଯାହାକୁ ପିନ୍ଧି ୮୯ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ଗତିରେ ଉଡିହେବ। ଏଥିରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିଷ୍ଟମ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହା ହାତରେ ଲାଗିଥିବା ୫ଟି ଗ୍ୟାସ୍ ଟର୍ବାଇନର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ କାମ କରିଥାଏ। ଟର୍ବାଇନର କ୍ଷମତା ୧ ବ୍ରେକ ହର୍ସପାଓ୍ବାର। ଗୋଟିଏ ଥରରେ ଏହା ୮ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିପାରେ। ଶରୀର ଦ୍ବାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇ ପାରୁଥିବା ଏହି ଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ ପାଓ୍ବାର ସୁଟ୍ ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିବାର କାରଣରୁ ୨୦୧୭ରେ ଗିନିଜ ଓ୍ବାଲର୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ସମ୍ମାନିତ କରଯାଇଛି।

ଏହାକୁ ତିଆରି କରିଥିବା ବ୍ରିଟିସ୍ ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାଭିଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଏହାର ପେଟେଣ୍ଟ(ତିଆରି ବା ଉତ୍ପାହିତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିକ୍ରି ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ଏକାଧିକବାର ଘୋଷଣାକାରୀ ଦଲିଲ) ଫାଇଲ କରିଥିଲା। ଲଣ୍ଡନର ଇଣ୍ଟେଲେକଚୁଆଲ ପ୍ରପଟି ଅଫିସ ପେଟେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଦେଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଏହାକୁ ଏକ ପିନ୍ଧିବା ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିଷ୍ଟମ କୁହାଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀ ପେଟେଣ୍ଟ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଏହାକୁ ମାର୍ବଲ ଷ୍ଟୁଡିଓର ଆଇରନ୍ ମ୍ୟାନ୍ ଠାରୁ ପ୍ରେରିତ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଯାହାକି ଫ୍ଲାଇଟ ସିଷ୍ଟମକୁ ପିନ୍ଧିକି ଉଡିଥାଏ।

କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରିଚର୍ଡ ବ୍ରାଉନିଂ ବିଶ୍ବସାରା ୨୦ ଦେଶରେ ଏହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିମ ଉଡିବା ପାଇଁ  ଏଭଳି ଏକ ସୁଟ୍ ସିରିଜ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବେ। ଏହାର ରେସ୍ ସିରିଜ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ। କମ୍ପାନୀ ଲଣ୍ଡନର ସ୍କୁଲରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଗଣିତ ଓ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ପର୍କିକ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର