ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟର ଲ' ଅଫିସ୍‌ର ମାନଙ୍କର ଡେଲି ଓ ରିଟେଲ୍‌ ଫି ରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ଗଣଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗଣଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ଚାଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କ ଘରେ EDର ଚଢ଼ାଉ, ଏକାକାଳୀନ ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କା ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ଚଲିଗଲା ଜୀବନ, ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ରମଣ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ନେଇ ବିଜେପିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ନାଁ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଜୟ, ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସକୁ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜବିହାର ଗସ୍ତ କରିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ, ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଦେବେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ
  • ||
  • ଏନ୍‌ଟିସିଏରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘର ତଥ୍ୟ ଚିନ୍ତାଜନକ, ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୯୨ କଲରାପତରିଆ ଉଭାନ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ ଟର୍ମିନାଲ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ: ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ପାଇବେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା ତାତି, ମାଲକାନଗିରିରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୭ଡିଗ୍ରୀ: ଆସନ୍ତା ୩ରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା: ବିଜୁଳି କନ୍ୟା ଭୟ, କଂସ ଅଥୟ

ମଥୁରାନଗରୀ,୧୩ା୧(ଆପ୍ର): ପିତାକୁ ନଗ୍ରରକ୍ଷୀ, ଜାମାତାଙ୍କୁ କାରାବାସ ଦେଇ କଂସ ଇନ୍ଦ୍ରଚନ୍ଦ୍ର ମାନୁ ନଥିବା ମହାରାଜ କଂସ ସାମାନ୍ୟ ଜଣେ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ । "ତୋତେ ମାରିବ ଯିଏ, ଗୋପରେ ବଢ଼ୁଛି ସିଏ…'ନାବାଳିକାର ପରିହାସଭରା ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟର ଭୟ କଂସଙ୍କୁ ଅଥୟ କରିଦେଇଛି । ମହାରାଜା କଂସଙ୍କ ମୁହଁରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।
ମଥୁରା ନରେଶ ମହାରାଜା କଂସଙ୍କ ନଗର ପରିଭ୍ରମଣରୁ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଆଜି ତୃତୀୟ ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଚିରାଚରିତ ଭାବେ ପ୍ରଜାଙ୍କ ଉପରେ କର, କଷଣ ଦେଇ ମହାରାଜା କଂସ ଅତ୍ୟାଚାରରେ ନିଜକୁ ଭୁଲାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ବି ଭଉଣୀ ବାହାଘର ବେଳର ଶୂନ୍ୟବାଣୀ ତାଙ୍କୁ ଅସ୍ଥିର କରିଦେଉଥିଲା । ଏହା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ମହାଦେବଙ୍କ କତିକୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲା । ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତ ହେଲା ପରେ ରାଜଦରବାରରେ ପଦାର୍ପଣ କରି ନିତ୍ୟ ନୈମିତ୍ୟ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ପାତ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଓ ମନ୍ତ୍ରଣା ଜାରି ରଖି ଦେବକୀର ଅଷ୍ଟମ ଗର୍ଭ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ କରିଥିଲେ ମସୁଧା ଓ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର । ଠିକ୍ ଏ ସମୟରେ ଧଇଁସଇଁ କାରାରକ୍ଷୀ ଦେବକୀଙ୍କ ସପ୍ତମ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ସୂଚନା କଂସକୁ ଦେଇଥିଲା । ଭୟମିଶା କ୍ରୋଧରେ କାରାଗାରଭିମୁଖୀ ହୋଇଥିଲେ ମହାରାଜା । ବନ୍ଦୀ ଭଉଣୀ-ଭିଣୋଇଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶିଶୁକୁ ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ହେଲେ ଶିଶୁ ବିରହିଣୀ ଦେବକୀ ଶିଶୁଟିକୁ ଚାପିଧରି ଏଥର ଛାଡ଼ିଦେବାକୁ ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ବି ବଡ଼ଭାଇ ଶୁଣି ନଥିଲେ । ଦେବକୀକୁ ପଦପ୍ରହାର କରି କୋଳରୁ ଛଡ଼ାଇ ଆଣିଥିବା ଶିଶୁଟିକୁ ଦର୍ପଣ ଶିଳାରେ କଚାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ହେଲେ ଶିଳାରେ ପଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ଶିଶୁଟି କଂସାସୁର ହାତରୁ ମୁକୁଳି ନିଜକୁ ବିଜୁଳିକନ୍ୟା ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଇ ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟ କରିଥିଲା । ତୋତେ ମାରିବ ଯିଏ, ଗୋପରେ ବଢ଼ୁଛି ସିଏ ବୋଲି ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟ କରି ଶୂନ୍ୟକୁ ଉଠି ଯାଇ ଉଭେଇ ଯାଇଥିଲା । ଭଣଜାର ଜନ୍ମ ଖବର ପାଇଥିବା କଂସ ହଠାତ ଭାଣିଜୀକୁ ଦେଖି ହତବାକ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ମୃତ୍ୟୁ ଭୟରେ ଚି+ାର କରିଉଠିଥିଲେ । ମହର୍ଷି ନାରଦଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଷଡ଼ମଲ୍ଲ ଓ ଭଉଣୀ ପୁତନାକୁ ଆବାହନ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଆସି ନିଜ ପରାକାଷ୍ଠା ବଖାଣିଥିଲେ । ଭୟାତୁର କଂସ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦେବକୀର ଅଷ୍ଟମ ସନ୍ତାନର ବିନାଶ ପାଇଁ ଗୋପ ପ୍ରେରଣ କରିଥିଲେ । ମହାମନ୍ତ୍ରୀ ଶକ୍ରାଜିତଙ୍କ ଘୋଷଣା କ୍ରମେ ବରଗଡ଼ ତଥା ବାହାର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା କଳାକାର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.