PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେବି କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୨୦୨୨-୨୩ ବଜେଟ୍‌ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୭,୩୨୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : କୋର୍ଟ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ଦିନର NIA ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର ପରେ କଟକରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

ଫ୍ରାନ୍ସର ଗବେଷକ ତିଆରି କଲେ ମେସିନ୍, ଯାହା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲରେ କରୁଛି ପରିଣତ

ପ୍ୟାରିସ,୧୧।୩: ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ୍ ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ, ଯାହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଶେଷ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ବିଶ୍ବର ପ୍ରତି ଦେଶରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରିବାକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଚି। ସମୁଦ୍ରରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବାହାର କରାଯାଉଚି। କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ଏହାଭିତରେ ରହୁଥିବା ଜଳଚର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସବୁପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଭିତରେ ଫ୍ରେଞ୍ଚର ଜଣେ ଗବେଷକ ଏଭଳି ଏକ ମେସିନ୍ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ କିଲୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ବାହାର କରିପାରେ।

source:https://aajtak.intoday.in

ଫ୍ରାନ୍ସର ଗବେଷକ କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର କ୍ରୋଷ୍ଟିସ୍ ତିଆରି କରିଥିବା ଏହି ମେସିସ୍ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକକୁ ଏକ ତରଳ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଇନ୍ଧନକୁ ’କ୍ରୀସାଲିସ୍’ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପକ୍ରିୟାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡଗୁଡିକୁ ୪୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ଗରମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏତେ ତାପରେ ସେମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହାଇଡ୍ରୋ କାର୍ବନରେ ବିଘଟିତ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି ଯେ ଆହୁରି କାର୍ବନ ମିଳିଥାଏ।


source:https://aajtak.intoday.in

 ପକ୍ରିୟାରେ ମେସିନ୍ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ଏକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଡିଜେଲ ବାହାରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଜେନେରେଟର କିମ୍ବା ବୋଟର ମେସିନ ଚଲାଇବାରେ କାମରେ ଆସିଥାଏ। ଏହା ସହ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ୟାସ ବାହାରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହିଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ କରାଯାଇପାରେ ଓ ଶେ​‌ଷରେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ବଞ୍ଚିଥିବା କାର୍ବନ ବାହାରିଥାଏ।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଏହି ପକ୍ରିୟାରେ ପାୟୋରୋଲିଜିଙ୍ଗ ଅର୍ଥାତ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକର ଅଣୁକୁ ଭାଙ୍ଗି ଏହାକୁ ହାଲକା ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଏ। କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର ଏହି କ୍ରିସାଲିସକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ପରିବେଶ ସଂଗଠନ ‘ଆର୍ଥ ଓ୍ବିକ’ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ୟୁରୋ। ଟିମର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏବେ ଏହି ମେସିନ୍ ପ୍ରତି ମାସ ୧୦ ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍କୁ ଇନ୍ଧନରେ ବଦଳିପାରେ। ଏହାଦ୍ବାରା ସମୁଦ୍ରକୁ ଫୋପଡା ଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆବର୍ଜନା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଟିମ୍ ଆଶା ରଖିଛି ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ବେଳକୁ ବଡ ସଂସ୍କରଣର ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିପାରିବ। ଯାହାକି ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୪୦ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ତିଆରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର