PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

‘ଅଭିମନ୍ୟୁ’ଙ୍କ ସାରଥି ‘ବିଜୁବାବୁ’: ଆଜି ପରଦାକୁ ଆସିବ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବିଜୁବାବୁ’

image description

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପରଦାରେ ‘ବିଜୁବାବୁ’ । ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ କହି ମୈଦାନରେ ପାଦ ରଖିଛନ୍ତି କଳିଙ୍ଗ ଷଣ୍ଢ । ତାଙ୍କର ଆଗମନରେ ରକ୍ଷା ପାଇବ କି ‘ଅଭମିନ୍ୟୁ’ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଚକ୍ରବ୍ୟୂହରେ ଫସିଥିବା ଏ ଅଭିମନ୍ୟୁର ସାରଥୀ ସାଜିବେ କି ବିଜୁବାବୁ । ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତିରେ ଏ ରୋଚକ ଚର୍ଚ୍ଚା ବେଶ୍‌ ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ନିର୍ବାଚନ ରଣାଙ୍ଗନରେ ବିଜେଡିରୁ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଓଲଉିଡର ମେଗାଷ୍ଟାର୍‌ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି । ସବୁ କଳ୍ପନ ଜଳ୍ପନାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନୁଭବଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରି ଷ୍ଟାର୍‌ କାର୍ଡ ଖେଳିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଛାଡ଼ି ପଦ୍ମପୋଖରୀ ବୁଡ଼ ପକାଇଥିବା ଭେଟେରାନ୍‌ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ବିଜେପିରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ବୈଜୟନ୍ତ ସେହି ଆସନରେ ବିଜେଡିରୁ ଲଢି ବିଜୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥର ଫଳ କ’ଣ ହେବ ତାହା କହି ହେଉନି । ମାତ୍ର ବୈଜୟନ୍ତ ଜିତିବାର ଭରସା ରଖି ଆଶା ବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଚେକ୍‌ ଦେବାକୁ ଯାଇ ବିଜେଡି ଶେଷରେ ଅନୁଭବଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇଛି । ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ‘ଶକ୍ତି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଞ୍ଚରେ ଅନୁଭବଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲା ବିଜେଡି । ପରେ ସେ ହିଁ ସେହିଠାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା, ଯାହାର ସମାପ୍ତି ଘଟିଛି । ଟିକେଟ୍‌ ପାଇ ଅନୁଭବ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କ ଜଣେ ଲଢ଼ୁଆ ସୈନିକ ହୋଇ କାମ କରିବି । ରାଜନୀତି ସମୀକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି, ରିଲ୍‌ରେ ‘ଅଭିମନ୍ୟୁ’ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିବା ଅନୁଭବ ରାଜନୀତି ଚକ୍ରବ୍ୟୂହରେ ଫସିଯିବେ ନା’ ଭେଦ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଫସିବେ, ତାଙ୍କୁ କିଏ ମୁକୁଳାଇବ । ଏହାଶୁଣି ସିନେପ୍ରେମୀ କହିଛନ୍ତି, ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କୁ ମୁକୁଳାଇବାକୁ ଫ୍ଲୋର୍‌ରେ ‘ବିଜୁବାବୁ’ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଅନୁଭବଙ୍କ ଅଭିନୀତ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବିଜୁବାବୁ’ ସାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରୁଛି ।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ନୀଳମାଧବ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଫିଚର୍‌ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର । ଯାହା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ଆତ୍ମକାହାଣୀ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କର ବିଚାରଧାରା, ସ୍ପିରିଟ୍‌ ଏବଂ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେସିତ । ସିନେମାରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଶ୍ରୁମୋଚନ ମହାନ୍ତି ଅଭିନୟ କରିଥିବାବେଳେ ନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅନୁଭବ ଏବଂ ନାୟିକା ଭୂମିକାରେ ସୁପ୍ରିୟା ନାୟକ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୪ଟି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗୀତ ସାଙ୍ଗକୁ ଡ୍ରାମା, ଆକ୍ସନ୍‌, ରୋମାନ୍ସ ଏବଂ କମେଡି ଭରପୁର ମସଲା ରହିଛି । ସିନେମାରେ ନବୀନଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟ ଡାଏଲଗ୍‌ ‘ଆପଣ ଖୁସି ତ’କୁ ନେଇ ଏକ ଗୀତ ହୋଇଥିବା ବି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ରିଲିଜ୍‌ ପରେ ଜଣାପଡ଼ିବ ‘ବିଜୁବାବୁ’ ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କ ଉପରେ କେତେ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ପକାଉଛନ୍ତି ଆଉ କେମିତି ଚକ୍ରବ୍ୟୂହ ଭେଦ କରି ତାଙ୍କୁ ନର୍ବିାଚନୀ ବୈତରଣୀ ପାର୍‌ କରାଉଛନ୍ତି ।

ଅନେକ କହିଛନ୍ତି, ମଉକା ଦେଖି ଚଉକା ମାରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ଅନୁଭବ । ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଏହାଠୁ ଆଉ ଭଲ୍‌ ସୁଯୋଗ କିଛି ହୋଇନପାରେ । ଆଉ କିଛି କହିଛନ୍ତି, ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ମୋଦିଙ୍କ ବାୟୋପିକ୍‌କୁ ବିରୋଧ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏଠି ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ନାଁରେ ହୋଇଥିବା ଫିଲ୍ମ କେମିତି ରିଲିଜ୍‌ ହେଉଛି । ଯାହା ବି ହେଉ ପୁତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ଟିକେଟ୍‌ ପାଇ ବାପାଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା ରଖି ଚକ୍ରବ୍ୟୁହକୁ ଭେଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଅଭିମନ୍ୟୁ । ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଭବଙ୍କ ଧର୍ମପତ୍ନୀ ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ‘ନିମ୍‌କି’- ନିମ୍‌ପୁରର ନବୀନ ନିବାସ’ ନାଁରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ଯେହେତୁ ଗତ ଥର ଟିକେଟ୍‌ ପାଇଥିବା ଷ୍ଟାର୍‌ମାନଙ୍କ ଟିକେଟ୍‌ କଟିବ ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ନବୀନ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ତେଣୁ ଅନୁଭବ ବୁଦ୍ଧି ବିଚାରି ବର୍ଷାଙ୍କୁ ଏ ଦିଗକୁ ଟାଣିବାର ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ‘ହକ୍‌ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା’ ନାମରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଥିଲେ ଅନୁଭବ । ଯାହା ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିଲା । ପରେ ବିଜେଡି ତାକୁ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍‌ କରିଥିଲା । ଅନୁଭବ ୨୦୧୩ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୭ରେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୧୪ ଜୁନ୍‌ରେ ସେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ।