PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଅମୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ: ଫିଟନେସ ନ ଥିବା ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ପାଇପ୍ ପରିବହନ, ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବା ଆଶଙ୍କା

ରାୟଗଡ଼ା (ଆପ୍ର)- ସହରରେ ଜଳଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଅମୃତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଏକ ଠିକା ସଂସ୍ଥା କରୁଛି। ହେଲେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣରେ ଅନେକ ବେପରୁଆ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଛି। ତେବେ ଏହା ରୋକିବା ସହିତ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ସାହାସ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣରେ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ଯେଉଁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତାହା ଦୁର୍ଘଟଣା ଆଶଙ୍କା ବଢାଇବା ସହିତ ବିପଦକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଯେଉଁ ସବୁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଠିକା ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ସେଥିରେ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ ନାହିଁ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯେଉଁ ୫ ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ସେମାନଙ୍କ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ ସହିତ ଫିଟନେସ ଓ ବୀମା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ଏଭଳିକି ଚାଳକ ଠିକ ଭାବେ ବସିବା ପାଇଁ ସିଟ୍ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ଟ୍ରାକ୍ଟର ୨୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା। ସେହି ସବୁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ମାନଙ୍କରେ ବିରାଟକାୟ ପାଇପ ଗୁଡ଼ିକ ଲଦି ସାହି ମଝିରେ ପରିବହନ ହେଉଛି। ଯାହାକି ଏକପ୍ରକାର ବିପଦକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଭଳି ହୋଇଛି। ଏଭଳିକି  ରବିବାର ଏକ ପାଇପ ଲୋଡ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏକ ଟ୍ରକ ସହିତ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛି। ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ରେକ କାମ ନକରିବା ଯୋଗୁଁ ଏହିଭଳି ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ପଡୁନାହିଁ। ସହରର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଗୁଡିକ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ କାହିଁକି ଧରପଗଡ କରାଯାଉନାହିଁ ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରୁଛି। ତୁରନ୍ତ ସେହି ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହରରେ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି।