PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବଡ଼ଭାଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଦେଇ ଆର୍ମିରେ କରିଥିଲେ ଚାକିରୀ, ଅବସର ପରେ ବନ୍ଧାହେଲେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ୨ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ମିଳୁନି ନିଖୋଜ ପିହୁର ପତ୍ତା, ନ୍ୟାୟ ଆଶାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କଟକ : ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନରଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଟକ : ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ଶାହ-ନବୀନ-ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ରର ସ୍ଵନକ୍ଷତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲେ ତିନି ନେତା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ନାହିଁ ଟିକା ଅଭାବ, ଗାଁ ଗାଁରେ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଦିଆଯାଉଛି ଗୁରୁତ୍ଵ : ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||

ତାଇଓ୍ବାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌କୁ ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ କଡା ଚେତାବନୀ; କହିଲେ ବିପଦ ସହ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଚୀନ୍, ଯଦି ବଳପୂର୍ବକ କିଛି କରେ, ତେବେ ତାହା ଭଲ ହେବ ନାହିଁ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଙ୍ଗଳବାର (ମେ ୨୪) ଜାପାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା କ୍ୱାଡ ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଆମେରିକାର କଡା ଚେତାବନୀ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ତାଇୱାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜୋ ବାଇଡେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ, ତେବେ ଆମେରିକା ଏହାର କଡା ଜବାବ ଦେବ । ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଆମେରିକା ତାଇୱାନକୁ ସାମରିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ୍ ବିପଦ ସହ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ତାଇୱାନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା । ଯଦି କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଜବରଦଖଲ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଓ୍ବାନ୍ ଚାଇନା ପଲିସି ସହିତ ଏକମତ । ଆମେ ଏହା ଉପରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛୁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଚୀନ୍ ବଳପୂର୍ବକ କିଛି କରେ, ତେବେ ତାହା ଭଲ ହେବ ନାହିଁ । ଏହା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରେ ନିଆଯାଉଥିବା ଜାବାବ ପରି ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଯେପରି ଭାବରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ରୁଷ ଏକ ବଡ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଯଦି ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

 ରୁଷ୍‌କୁ ନେଇ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ କିଛି କୋଠର ଟିପ୍ପଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷଚୟତିର ମୂଲ୍ୟ ଭ୍ଲାଡିମିର ପୁଟିନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରୁଷକୁ ଏଥିପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ପାଶ୍ଚିମୀ ଦେଶଗୁଡିକର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ରୁଷକୁ କିପରି ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦେଖୁଛି । ଚାଇନାକୁ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କ’ଣ ଦିଆଯାଇପାରେ ?