PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେବି କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୨୦୨୨-୨୩ ବଜେଟ୍‌ : ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୭,୩୨୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : କୋର୍ଟ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ଦିନର NIA ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଇଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର ପରେ କଟକରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

ତାଇଓ୍ବାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌କୁ ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ କଡା ଚେତାବନୀ; କହିଲେ ବିପଦ ସହ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଚୀନ୍, ଯଦି ବଳପୂର୍ବକ କିଛି କରେ, ତେବେ ତାହା ଭଲ ହେବ ନାହିଁ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଙ୍ଗଳବାର (ମେ ୨୪) ଜାପାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା କ୍ୱାଡ ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଆମେରିକାର କଡା ଚେତାବନୀ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ତାଇୱାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜୋ ବାଇଡେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ, ତେବେ ଆମେରିକା ଏହାର କଡା ଜବାବ ଦେବ । ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଆମେରିକା ତାଇୱାନକୁ ସାମରିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ୍ ବିପଦ ସହ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ତାଇୱାନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା । ଯଦି କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଜବରଦଖଲ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଓ୍ବାନ୍ ଚାଇନା ପଲିସି ସହିତ ଏକମତ । ଆମେ ଏହା ଉପରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛୁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଚୀନ୍ ବଳପୂର୍ବକ କିଛି କରେ, ତେବେ ତାହା ଭଲ ହେବ ନାହିଁ । ଏହା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରେ ନିଆଯାଉଥିବା ଜାବାବ ପରି ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଯେପରି ଭାବରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ରୁଷ ଏକ ବଡ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଯଦି ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

 ରୁଷ୍‌କୁ ନେଇ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ କିଛି କୋଠର ଟିପ୍ପଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷଚୟତିର ମୂଲ୍ୟ ଭ୍ଲାଡିମିର ପୁଟିନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରୁଷକୁ ଏଥିପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ପାଶ୍ଚିମୀ ଦେଶଗୁଡିକର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ରୁଷକୁ କିପରି ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦେଖୁଛି । ଚାଇନାକୁ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କ’ଣ ଦିଆଯାଇପାରେ ?

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର