PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଭାରତ-ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ: ୱେଟର ଯୋଗୁ ଗୋପନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଲିକ୍‌ ହେବାରୁ ବର୍ତ୍ତିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩ ।୪(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ଗୋପନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଲିକ୍‌ ହେବାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛି । ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ୱେଟରଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି । ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଇସ୍ରାଏଲର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏନେଇ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀରେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ମେର ବେନ୍‌ ସାବତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ସହ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସହିତ ଆସିଥିବା ଦଳରେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅନେକ ସଦସ୍ୟ ବି ସାମିଲ ଥିଲେ । ସେମାନେ ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସାବତ ଇସ୍ରାଏଲ ତରଫରୁ ଭାରତକୁ କେତେକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ଯେପରିକି ଗୁଇନ୍ଦା ବିମାନ, ଲଢ଼ୁଆ ଡ୍ରୋନ, ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବିଧ୍ୱଂସୀ ମିସାଇଲ, ତୋପ ଏବଂ ରାଡାର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ସାବତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆସିଥିବା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଭାରତ ଅଭିମୁଖେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ରାଏଲର ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ରାତ୍ରିଭୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ଆସିବା ସମୟରେ ସାବତଙ୍କ ଜଣେ ସହଯୋଗୀ ଉକ୍ତ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ କିଛି ଗୋପନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଛାଡି ଦେଇଆସିଥିଲେ ।

ସେଥିରେ ଇସ୍ରାଏଲ ତରଫରୁ ଭାରତକୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ସହ ଅନ୍ୟ କିଛି ଅତି ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ରହିଥିଲା । ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ଜଣେ ୱେଟର ଏହି ଦସ୍ତାବିଜ ଥିବା ଫାଇଲକୁ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ତା’ ଉପରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ବୋଲି ଠଉରାଇଥିଲେ । ସେ ତୁରନ୍ତ ନିଜର ଜଣେ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ ଯାହାଙ୍କ ମାଆ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଇସ୍ରାଏଲୀ ଦୂତାବାସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ତା’ ପରେ ସେଇ ସାଙ୍ଗ ଜଣକ ଉକ୍ତ ଫାଇଲକୁ ନେଇ ବିମାନରେ ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ମାଆଙ୍କୁ ତାହା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହାଯୋଗୁ ଏଭଳି ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଥିଲା । ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍‌ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ତେବେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅବହେଳା କରିଥିବା (ଫାଇଲ ଛାଡିଥିବା) ଉକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ କଡା ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।