PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

୧୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଏପରି ଜାଣିପାରିବେ ଆପଣଙ୍କ ଭୋଟ ଠିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଯାଇଛି କି ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୩: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସିଛି, ସବୁଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଇଲୋଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଇଭିଏମ୍)କୁ ନେଇ ହୋହଲ୍ଲା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସବୁଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଇଭିଏମର ବିଶ୍ବାସନୀୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ପ୍ରକ୍ସି ଭୋଟ ଓ ନକଲି ଭୋଟରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଏଥର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭେରିଫିଏବଲ ପେପର ଅଡିଟ୍ ଟ୍ରେଲ(ଭିଭିପିଏଟି)ର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ଦେବା ପରେ ଭୋଟରଙ୍କ ମନରେ ଆଶଙ୍କା ଥାଏ ସତରେ କ’ଣ ତାଙ୍କ ଭୋଟ ଠିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଛି କି ନାହିଁ? ଏବେ ଏହି ଭ୍ରମକୁ ଦୂର କରିହେବ, ଭୋଟ ଦେବାର ୧୦ ସେକେଣ୍ଡ ଭିତରେ  ଆପଣଙ୍କୁ ଇଭିଏମ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ ଏହାର ପ୍ରମାଣ  ମିଳିଯିବ। ଏଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାପଡିଯିବ ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଭୋଟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ତାଙ୍କୁ ଯାଇଛି କି ନାହିଁ। ସ୍କ୍ରିନରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସ୍ଳିପ ନିଜକୁ ନିଜେ କଟିକି ବାକ୍ସ ଭିତରକୁ ଚାଲିଯିବ।

କାନପୁର ଏଡିଏମ ଗତ ଗୁରୁବାର ଏସମ୍ପର୍କରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଇଭିଏମ ଓ ଭିଭିପିଏଟିର ଡେମୋ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହାଦ୍ବାରା ଭୋଟ ଦେବାର ସମୟ ଆଉ ଟିକେ ବଢିଯିବ। ଇଭିଏମରେ ଆଲଫା, ବିଟା ଓ ଗାମାର ପ୍ରତୀକତ୍ମକ ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ରହିଥିଲା। ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ରୂପରେ ୩ଟି ଏ, ୩ଟି ବି ଏବଂ ୩ଟି ସି ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାର୍ଥୀ ଓ ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ ସାମନାରେ ବଟନ ଚିପିବା ପରେ ଭିଭିପିଏଟିର ସ୍କ୍ରିନରେ ଆସିଥିବା ସ୍ଳିପ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ୭ ସେକେଣ୍ଡ ପରେ ଏହି ସ୍ଳିପ ନିଜକୁ ନିଜେ କଟି ବାକ୍ସ ଭିତରେ ପଡିଥିଲା। ଏହାପରେ ବିପ୍ ସାଉଣ୍ଡ ଆସିଥିଲା। ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଭୋଟ ଦିଆଯିବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ।