PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆବେଦନ କଲେ ବାବା ରାମଦେବ, ସନ୍ୟାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିବା ଉଚିତ୍ ଭାରତରତ୍ନ

source:www.dnaindia.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୧: ଯୋଗଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ସନ୍ୟାସୀ ଓ ସନ୍ଥମାନଙ୍କୁ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକତା ସମ୍ମାନ ଭାରତରତ୍ନ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଉ । କହିରଖୁଛୁ ଭାରତରତ୍ନ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର । ଚଳିତବର୍ଷ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ପୂର୍ବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ସ୍ୱର୍ଗତ ସମାଜସେଜୀ ନାନାଜୀ ଦେଶମୁଖ ଓ ସ୍ୱର୍ଗତ ଗାୟକ ଭୁପେନ ହଜାରିକା ସାମିଲ ।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ଦିବସରେ ଶନିବାର ମିଡିଆ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ବାବା ରାମଦେବ କହିଲେ ଯେ ‘ବଡ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ଯେ ୭୦ ବର୍ଷରେ ଜଣେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ୟାସୀଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ମିଳିନାହିଁ । ମହର୍ଷି ଦୟାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ, ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ କିମ୍ବା ଶିବକୁମାର ସ୍ୱାମୀ ଜୀ, କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ । ମୁଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରୁଛି ଯେ ଅତି କମରେ ଜଣେ ସନ୍ୟାସୀଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ।’

ଚଳିତ ବର୍ଷ ‘ଭାରତରତ୍ନ’ ସମ୍ମାନକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧରମେୟା ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଯେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ତୁମକୁରସ୍ଥିତ ସିଦ୍ଧଗଙ୍ଗା ମଠର ମୁଖ୍ୟ ଡା. ଶିବକୁମାର ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । କହିରଖୁଛୁ ସ୍ୱାମୀ ଶିବକୁମାର ୧୧୧ ବର୍ଷରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଅନେକ ସମୟ ଧରି ରୋଗରେ ଥିଲେ ଏବଂ ମଠରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର