PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ମାତ୍ର ଏକ କିମି ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହିତ କରି ପାରିବେ ସମାଜସେବା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି…

source:pixabay.com

୨୦୦୬ ଅଗଷ୍ଟରେ ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ର ଇଶାନ ନଡକାର୍ନି ଓ ନିଖିଲ ଖଣ୍ଡେଲୱାଲ ‘ଇମ୍ପାକ୍ଟ’ ଆପ୍ଲିକେସନ୍‌ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆପ୍‌ର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷେରୁ ଅଧିକ । ଲୋକଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ଓ ସମାଜସେବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଆପ୍‌ ଅନୁସାରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧ କିମି ଚାଲିଲେ ୧୦ ପଇସା ଏନ୍‌ଜିଓକୁ ଯାଇଥାଏ । ଏନ୍‌ଜିଓ ସେହି ପଇସାକୁ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଉନ୍ନତିରେ ଲଗାଇବା ସହ ପରିବେଶରେ ମଧ୍ୟ ବିନିଯୋଗ କରିଥାଏ ।

ଇଶାନ କହନ୍ତି, ଆରତି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି, ଡିଏଚ୍‌ଏଲ, ହିମାଲୟା ଭଳି କମ୍ପାନିର ସିଏସ୍‌ଆର୍‌ ଫଣ୍ଡ(କର୍ପୋରେଟ ସୋସିଆଲ୍‌ ରେସ୍‌ପନସିବିଲିଟି)ରୁ ଏହି ଟଙ୍କା ଆସିଥାଏ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଭାରତରେ ଏହାର ଗ୍ରାହକ ୯୫ ହଜାର ଓ ବିଦେଶରେ ୫ ହଜାର ଅଛନ୍ତି । ଏହି ୩ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଆପ୍‌ର ଗ୍ରାହକ ୪୦ଲକ୍ଷ କିମି ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏନ୍‌ଜିଓକୁ ଯାଇଛି । ଏହି ଅର୍ଥ ସାହାଯ୍ୟରେ ୩୦୦ ଗରିବ ଚାଷି ପରିବାର, ୭୦ ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ସାହଯ୍ୟ ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଜଲଗାଓଁରେ ଏନ୍‌ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ୧୧,୨୫୦ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩୮୫ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନି ତରଫରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୁଏ । ଉତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଟିମ୍‌ ପୁରସ୍କୃତ ହୁଅନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର