ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା OSSTET ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ୱେବସାଇଟରୁ ମିଳିବ ଡିଜିଟାଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ସୁରମା ପାଢୀ, ଭରିଲେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତିରେ ବିଳମ୍ବ, ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ଅଟକିଛି ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟରେ ଛେଚିବ ବର୍ଷା, ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଅଧା ଓଡ଼ିଶା ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ପଡ଼ି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍‌ର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ନିଆଯିବ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||

ଇସ୍ରାଏଲରେ କ୍ଷମତା ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା ଆମେରିକା! ଇରାନ୍‌ ସହିତ କରୁଥିଲା ସିକ୍ରେଟ ପ୍ଳାନିଂ

Image source: NBT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨/୦୫: ଗାଜାରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଓମାନରେ ଗୁପ୍ତ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିଲା। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଅନେକ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ରଇସି ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟର ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ଉପଦେଷ୍ଟା ବ୍ରେଟ ମ୍ୟାକଗର୍କ ଚଳିତ ମାସରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ପାଇଁ ଇରାନର ବର୍ତ୍ତମାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲି ବାଗେରୀ କାନୀଙ୍କ ସହ ପରୋକ୍ଷ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ମିଡିଲ୍ ଇଷ୍ଟ ଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇରାନର ୩ ଟି ଉତ୍ସ ଏନେଇ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଇରାନ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ଆଲୋଚନାରେ ତିନୋଟି ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଇସ୍ରାଏଲରେ କ୍ଷମତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା।

ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇସ୍ରାଏଲର ଶକ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବ୍ୟତୀତ ଗାଜା ଯୁଦ୍ଧକୁ ଶେଷ କରିବା ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ରୋକିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଆମେରିକାର ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଅଛନ୍ତି। ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ନେତାନ୍ୟାହୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଆସିଛନ୍ତି। ଇରାନର ଶାସକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିକଟତମ ବିଶ୍ଳେଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଇରାନ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ପାଇଁ ଏହି ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗୁପ୍ତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଓମାନର ମସ୍କଟ ସହରରେ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୫ ରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି।

ଜାନୁଆରୀରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଆଲୋଚନା ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ବହୁତ ଭଲରେ ଚାଲିଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚୁକ୍ତି ହେବା ପାଖାପାଖି ଥିଲା। ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ଇରାନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉପ-ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ସୂଚନାଥାଉକି ଯେହେତୁ ଉଭୟ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ତେଣୁ ଆମେରିକା ସହିତ ଆଲୋଚନାରେ ବିଳମ୍ବ ହେବ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.