ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ଓୟୁଟିଆର୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବ, ସଭାପତିତ୍ୱ କରିବେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ୟୁପି ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ, ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ରାଜା ଭୈୟା
  • ||
  • ବିନିକାରୁ ଅପହୃତ ବ୍ୟବସାୟୀ ବୁର୍ଲାରୁ ଉଦ୍ଧାର, ପୁଲିସର ବ୍ଲକିଂ ଦେଖି ଗୋଲଗୁଣ୍ଡା ପାଖରେ ଛାଡ଼ି ଅପହର୍ତ୍ତା ଫେରାର
  • ||
  • ୨୯ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ, ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଲେଜର ସ୍କାନିଂ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ୯ ଓ୍ବିକେଟ୍ ବିଜୟୀ, ୟୁପି ୱାରିୟର୍ସର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରାଜୟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ ୪ ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଆଜି କାର୍‌କେଡ୍‌ ରିହର୍ସାଲ କରିବ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଶନିବାର ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୪୧ଟି କ୍ରିକେଟ୍‌ ଏକାଡେମୀ ହେବ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି
  • ||

ଭାରତର ଫେଲ୍‌ ମିଶନ୍‌ ଜାପାନକୁ ଦେଲା ସଫଳତା, JAXA ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଲାଗି କିଭଳି ଗାଇଡ୍‌ ପାଲଟିଲା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଅର୍ବିଟର ?

Image Courtesy: globelynews

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାପାନର ‘ସ୍ମାର୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଫର ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍‌ ମୁନ୍‌’ (ଏସଏଲ୍‌ଆଇଏମ୍‌)ର ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ଜାପାନର ସ୍ପେଶ୍‌ ଏଜେନ୍ସି ‘ଜାପାନ ଏରୋସ୍ପେଶ ଏକ୍ସପ୍ଲୋରେସନ୍‌ ଏଜେନ୍ସି’ (JAXA) ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପାଇଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ ହୋଇଥିଲା ଏହାର ୫୫ ମିଟର ପୂର୍ବରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିଛି । ତେବେ ଜାପାନର ଏହି ମୁନ ମିଶନରେ ଭାରତର ଯୋଗଦାନ ରହିଛି । 

ଭାରତ ଏକ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାପାନର ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିପାରିଛି । ଏସଏଲ୍‌ଆଇଏମ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରକୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠ ପଠାଇବାରେ ଭାରତର ଦ୍ବିତୀୟ ମୁନ୍‌ ମିଶନ୍‌ ବା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ସହାୟତା କରିଛି । ହେଲେ ଏହି ମିଶନ ପ୍ରାୟତଃ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ତଥାପି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଅର୍ବିଟର ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲ୍ୟାଣ୍ଡରକୁ ସହାୟତା କରୁଛି । ଜାକ୍ସା ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ଚନ୍ଦ୍ରର ଟପୋଗ୍ରାଫିକୁ ରେକର୍ଟ କରିଛି । ଏହା ସହ ସ୍ଲିମ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରର ନେଭିଗେସନ କ୍ୟାମେରା ସାହାଯ୍ୟରେ ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛି ।

ଏହି ଫଟୋ ସାହଯ୍ୟରେ ଅବତରଣ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଲା ବୋଲି ଜାକ୍ସା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେପଟେ ଭାରତର ସ୍ପେଶ ଏଜେନ୍ସି ଇସ୍ରୋ ଅନୁସାରେ, ଜନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ଯଦିଓ ନିଜର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିପାରି ନାହିଁ । ହେଲେ ଏହାର ଅର୍ବିଟର ଏବେ ବି ଚନ୍ଦ୍ର ସଂପର୍କରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ଏପରିକି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ମିଶନ୍‌ର ସଫଳତା ଲାଗି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଅର୍ବିଟର ଅନେକ ସହାୟତା କରିଥିଲା । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ର ସଫଳ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ଅର୍ବିଟର ପଠାଇଥିବା ଫଟୋର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ ଏସ୍‌ ସୋମନାଥ କହିଥିଲେ ।

  • Chandrayaan-3
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.