ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଭଲ ରହିବ ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ: ଦରଦାମ କମିବ, ଅର୍ଥନୀତିରେ ଦେଖାଦେବ ଉତ୍ସାହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪/୦୩: ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମନ୍ଥର ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ।  ଆଗାମୀ ମାସଗୁଡ଼ିକରେ ଦେଶରେ ଦରଦାମ କମିବା ଆଶା ରହିଛି । ଘରୋଇ ନିବେଶ ବଢୁଛି ।  ବଜାରରେ ଚାହିଦା ମଜଭୁତ ରହିଛି ଏବଂ  ବେକାରି ହାର କମୁଛି । ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା  ପାଇଁ ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ସାନ୍‌ଦାର ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିଛି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ । 

ତେବେ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ଚଳନ୍ତି  ଖାତା ନିଅଣ୍ଟ(ସିଏଡି) ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ  ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି । ଶୁକ୍ରବାର  ଜାରି ହୋଇଥିବା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସର ମାସିକ  ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୀକ୍ଷାରେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶ  କରିଛି ଯେ, ଗତ ଦୁଇଟି ତ୍ରୟମାସରେ ଦ୍ରୁତ  ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି  ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକବର୍ଷର ତୃତୀୟ ତ୍ରୟମାସରେ  ୬ଟି ତ୍ରୟମାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଲଗାତର ତୃତୀୟ ଥର ଏହା ୮%ରୁ ଅଧିକ  ରହିଛି । ମଜଭୁତ ଚାହିଦା ଯୋଗୁ ବିନିର୍ମାଣ  ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ଗତିବିଧି ବଢ଼ିଛି । ଫଳରେ ତୃତୀୟ ତ୍ରୟମାସରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ବଳ ମିଳିଛି ।  

ମାସିକ ସମୀକ୍ଷାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,  ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଲଗାତର ଷଷ୍ଠ ମାସରେ ଆର୍‌ବିଆଇର  କମ୍ଫର୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ରହିଛି । ସାଧାରଣ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି କମୁଛି । ଫଳରେ ଦର୍‌ଦାମ୍‌ ଖସିଥିବା  ଜଣାପଡୁଛି । ଖାଉଟି ମୂଲ୍ୟସୂଚୀ ଆଧାରିତ  ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ୫.୦୯% ସହିତ୪ ମାସର ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସିଆସିଛି ।  ତେବେ ଖାଦ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବର୍ଷେ ପୂର୍ବେ  ୫.୯% ଥିବାବେଳେ ଏବେ ୮.୬୬% ରହିଛି । ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଶସ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦରବୃଦ୍ଧି ହାର  ୭.୬% ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଡାଲି ଦର ୧୮.୯%  ଉପରେ ରହିଛି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ୨ରୁ ୬% ମଧ୍ୟରେ  ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆର୍‌ବିଆଇକୁ ଦାୟିତ୍ୱ  ଦେଇଛନ୍ତି । 

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ,  ବିମାନ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ବୃଦ୍ଧି, ଯାତ୍ରୀବାହୀ  ଯାନ ବିକ୍ରି ବଢ଼ିବା, ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ସଂଖ୍ୟା  ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଖାଉଟିଙ୍କ ଆସ୍ଥାରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ,  ଘରୋଇ ଚାହିଦା ମଜଭୁତ ହେଉଛି । ଛୋଟ  ସହରରେ ଘର ଚାହିଦା ବଢୁଛି । ଫଳରେ  ନିର୍ମାଣ ଗତିବିଧି ବଢ଼ିବ । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶ  କରିଛି ଯେ, ଭୁ-ରାଜନୈତିକ ସମସ୍ୟା, ସାମଗ୍ରୀ  ଦରରେ ଉତ୍‌ଥାନ ପତନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସୁଧ  ହାର ବୃଦ୍ଧି ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତେ୍ୱ ଭାରତୀୟ  ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ  କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ମୂଳଦୁଆ  ଉପରେ ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ଭରସା ବଢୁଛି ।  

ସମୀକ୍ଷାରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ,  ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସ୍ଥିର ଅଛି । ନିବେଶ ସ୍ଥିତି ଭଲ  ରହିଛି । ନିଯୁକ୍ତି ବଜାରରେ ସୁଧାର ଘଟୁଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଆହ୍ୱାନଗୁଡ଼ିକ  ସତ୍ତେ୍ୱ ୨୦୨୪-୨୫ ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ରହିବ  ବୋଲି ଅନୁମାନ । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କମୋଡିଟି ଦର କମିବା  ଫଳରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ବାଣିଜ୍ୟିକ ନିଅଣ୍ଟ  ଖସିବା ଆଶା ରହିଛି । ନେଟ୍‌ ସେବା ରିସିପ୍ଟ  ବଢ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଚଳନ୍ତି ଆକାଉଣ୍ଟ ବାଲାନ୍ସରେ  ସୁଧାର ଆସିପାରେ । ତେବେ ୨୦୨୪-୨୫ରେ  ଚଳନ୍ତି ଖାତା ନିଅଣ୍ଟ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ  ପଡ଼ିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.