ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ବାରିପଦାରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କରିବେ ପ୍ରଚାର
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦିନ ମଦ ଦୋକାନ ଏବଂ ବାର୍‌ ବନ୍ଦ, ଭୋଟ୍‌ ଗଣତି ଦିନ ରାଜ୍ୟସାରା ମଦ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଶନିବାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ: ୬ ଲୋକସଭା, ୪୨ ବିଧାନସଭା ସିଟ୍‌ରେ ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ସିଙ୍ଗଡ଼ା ବାଡ଼ିଆ, ପହି ବିନ୍ଧ ଅନୁକୂଳ...
  • ||
  • IPL 2024: ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାଲିଫାୟରରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ରୟାଲ୍ସ- ସନରାଇଜର୍ସ, ଟ୍ରାଭିସେକ ଯୋଡ଼ିଙ୍କୁ ଅଟକାଇବେ ସ୍ପିନ୍‌ ଟାଇଟନ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ରେମାଲ୍‌’: ୨୫ରେ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟାରେ ହେବ ପରିଣତ
  • ||

ସେୟାର ବଜାରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ; ଲୋକଙ୍କ ଆୟ ଓ ସଞ୍ଚୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଷ୍ଟକ୍‌ରେ ନିବେଶ

Image source: ABP live

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫/୦୫: ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ପରିସଂଖ୍ୟାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେଉଛି ଯେ ଖୁଚୁରା ନିବେଶକମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ନିବେଶ ବିକଳ୍ପ ଅପେକ୍ଷା ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ସେୟାରଧାରକ ଏଥିରେ ଖୁସି ଥିବାବେଳେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଏହି କାରଣରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ପ୍ରମୁଖ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ବିଏସଇର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ସେ ବଜାରର ନୂତନ ଧାରାକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ ରୋଜଗାର ଉପରେ ବିପଦ ବଢ଼ୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କ ସଞ୍ଚୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ। 

ଯେଉଁମାନେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ବିଶେଷକରି ଡେରିଭେଟିଭ୍ ସେଗମେଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ୍ ଭବିଷ୍ୟତ ଏବଂ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ବଜାରର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟରେ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରିସ୍ଥିତି ଆସେ, ତେବେ ଏହା ବଜାର, ନିବେଶକଙ୍କ ଭାବନା ଏବଂ ଘରୋଇ ଅର୍ଥ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଖୁଚୁରା ନିବେଶକଙ୍କ ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସେବି ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ବିଏସ୍‌ଇକୁ କୁ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି।

ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଖୁଚୁରା ନିବେଶକ ଫ୍ୟୁଚର ଆଣ୍ଡ୍‌ ଅପସନ୍‌ରେ କ୍ଷତି ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ସେବି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରତି ୧୦ ଟି ଖୁଚୁରା ନିବେଶକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଜଣ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟର ଡେରିଭେଟିଭ୍ ସେଗମେଣ୍ଟରେ କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି। ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ, ଖୁଚୁରା ନିବେଶକଙ୍କ ୮୯ ପ୍ରତିଶତ ଫ୍ୟୁଚର ଆଣ୍ଡ୍‌ ଅପସନ୍‌ କାରବାରରେ ହାରାହାରି ୧.୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି। 

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.