ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ସୁପର ୮ ରାଉଣ୍ଡ, ୨୧ ରନ୍‌ରେ କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ ଚିତ୍ ପଟାଙ୍ଗ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ
  • ||
  • ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା, ପ୍ରଜ୍ବଳଙ୍କ ଭାଇ ସୂରଜ ରେଭାନ୍ନାକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସହରର ଡିଏନ୍‌କେ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌ ସହ ପୋଲରୁ ଖସି ପଡ଼ିଲେ ୨ ଆରେହୀ, ଜଣେ ମୃତ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ୨ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଜନସମାବେଶରେ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପଟିଦିଅଁ ବିଜେ, ଜ୍ୱରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଅନବସର ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମ୍ବଲପୁର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା: ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ପତରପେଣ୍ଡି ସଂପନ୍ନ

ସମ୍ବଲପୁର,୦୭/ ୦୬: ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମ୍ବଲପୁର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରାର ଅୟମାରମ୍ଭ । ସାରା ସମ୍ବଲପୁର ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଜି ନନ୍ଦପଡାର ବଂ  ବରାଡ ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ତପରପେଣ୍ଡି  ବା ନିର୍ବନ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମହାସମାରୋହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ବର୍ଣାଢ୍ୟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ  ସହର ଦୁଲୁକି ଉଠିଛି ।  

ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନନ୍ଦପଡାର ବଂ ବରାଡ ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ପତରପେଣ୍ଡି ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବରପିତା ରାମଚରଣ  ମିଶ୍ର ମହାଦେବଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଳତୀ  କରିଥିଲେ । ମନ୍ଦିର ପୂଜକ ଲକ୍ଷପତି  ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ବିବାହ ପୂଜକ ଶଶାଙ୍କ ଶେଖର ମିଶ୍ର ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ ।  

ଏହାପରେ ଏକ ସୁସଜ୍ଜିତ ରଥ ବା ବିମାନରେ  ବାହାରିଥିଲେ ବରପିତା ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର । ସୁସଜ୍ଜିତ  ରଥରେ ବରପିତା ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସହ କନ୍ୟା ପିତା ଘର ଚାରଭାଟି ସ୍ଥିତ ସୁମନ୍ତ  ପଣ୍ଡା ଏବଂ ନୀତିପ୍ରିୟା ଦେବୀଙ୍କ ଘର  ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଥିଲେ । ସାଥିରେ ଥିଲେ  ସପ୍ତଋଷୀ । ଶଙ୍ଖ, ଘଣ୍ଟ, ଘଣ୍ଟା, ଦୁଲଦୁଲି,  ଧମାଲ ବାଦ୍ୟ ଏବଂ ଗୌରବାଡି ନୃତ୍ୟର  ତାଳେ ତାଳେ ସହର ଦୁଲୁକି ଉଠିଥିଲା ।  ଶୋଭାଯାତ୍ରା ନନ୍ଦପଡାରୁ ବାହାରି ହାଟପଡା, ଦଲେଇପଡା, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଛକ,  କଚେରୀ ଛକ, ଜେଲଛକ, ଚାରଭାଟି  ଛକ ଦେଇ କନ୍ୟାପିତା ମାତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା  ପରେ କନ୍ୟା ଘର ପକ୍ଷରୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ  କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ପତରପେଁଣ୍ଡି  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 

ପ୍ରଥମେ  ବରପକ୍ଷରୁ ସପ୍ତଋଷୀ ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ପାଇଁ କନ୍ୟାରତ୍ନଙ୍କ ସହ ବିବାହ  ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ  କନ୍ୟାପକ୍ଷ ବରଙ୍କ ବାବଦରେ ପଚାରିବାରୁ  ସପ୍ତଋଷୀ ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ଗୁଣଗାନ  କରିଥିଲେ । ଏହା ଜାଣିବା ପରେ କନ୍ୟାପକ୍ଷ  ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଗୁଣଗାନ କରିବା ସହିତ  ବିବାହ ନେଇ ସମ୍ମତି ଜଣାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବନ୍ଧ  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ବରପିତା  ଏକ ନୂତନ କଂସା ଥାଳିରେ ଥିବା ଶାଳପତ୍ର ବିଡା ସହିତ ଗୁଆ, ନଡିଆ,  ଫୁଲ, ବେଲପତ୍ର ଆଦି ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀକୁ  କନ୍ୟାପିତାଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ସପ୍ତଋଷୀ ଭାବେ ବିଜୟ ମିଶ୍ର, କାମପାଳ  ହୋତା, ଗୋଳକ ବିହାରୀ ମିଶ୍ର, ଅଶୋକ  କୁମାର ମିଶ୍ର, ଚକ୍ରଧର ମିଶ୍ର, ପୂର୍ଣାନନ୍ଦ ମିଶ୍ର  ଏବଂ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ପୂଜାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଆସନ୍ତା ଗୁରୁବାର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ କମିଟିର ପତରପେଣ୍ଡି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

 

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯାତ୍ରା  କମିଟି ସଭାପତି ଫଣୀଭୂଷଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖରେ ସହରର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ କମିଟିର ପତରପେଣ୍ଡି ବିଧି  ସଂପନ୍ନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.