ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କାଲିମେଳା: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ଜନଜୀବନ, ପାହାଡ ଧସିବାରୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ
  • ||
  • ସପ୍ତଦଶ ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶ ଆରମ୍ଭ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ​କାଉଡିଆଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍, ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ୨ଶହ ଗୋଶାଳା: ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଗୋ-ପାଳନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, ବଢ଼ିବ ସବ୍‌ସିଡି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦/୦୬: ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ  ୨ଶହ ଗୋଶାଳା । ଗୋ-ପାଳନକୁ ଦିଆଯିବ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ।  ଦୁଗ୍ଧ ବନ୍ୟା ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୋପାଳନ ପାଇଁ  ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ । ଗୋକୁଳ ଓ କ୍ଷୀରଧାରା  ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ଗୋ-ଚାଲାଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସବୁ  ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସମ୍ପଦ  ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ମଲ୍ଲିକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

 ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଗ୍ଧ  ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଗୋ-ପାଳନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ  ଦିଆଯିବ । ଗୋ-ପାଳନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା  ସବସିଡି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ସେହିପରି ପ୍ରାଣୀ  ରୋଗର ନିଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରତି ବ୍ଲକରେ ଖୋଲିବ ପ୍ରାଣୀ  ରୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠାଗାର । ଫଳରେ ଅଧିକ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ  ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧାରେ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ  ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ  ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଶିଳ୍ପ  ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବ । ନୂଆ ଶିଳ୍ପର  ବିକାଶ କରାଯିବା ସହ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ରୁଗ୍‌ଣ ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ  ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯିବ । ପ୍ରତି ବ୍ଲକରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ  କରାଯିବ । ଏ ନେଇ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା  ସରିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ରପ୍ତାନିର ୪୦% ଏହି ବିଭାଗରୁ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ  ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।  ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ମାଛ ଚାଷ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ  ମତ୍ସ୍ୟ ମିଶନ ଜରିଆରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇ  ଦିଆଯିବ । ମାଛ ଚାଷ ବଢ଼ିବା ସହ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ  ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ।  ଏ ନେଇ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ କରାଯିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ  ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.