ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

ବଢ଼ୁଛି ନିଟ୍‌-ୟୁଜି ପଞ୍ଜୀକରଣ ସଂଖ୍ୟା, ସରକାରୀ ସିଟ୍‌ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ମାଗଣା କୋଚିଂ ବଢ଼ାଉଛି ଉତ୍ସାହ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩୧।୧: ଡାକ୍ତରୀ ପଢ଼ିବାକୁ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଗ୍ରହ ବଢ଼ୁଛି । ନିଟ୍‌ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଗତ ୨ ବର୍ଷର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୪୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତରୀ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ନିଟ୍‌ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରୁଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ମସିହା ତୁଳନାରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବଢ଼ିଛି । କେବଳ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବଢ଼ିନି, ନାମଲେଖା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି । ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି (ଏନ୍‌ଟିଏ)ର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପିଲାଙ୍କ ସହ ସମକକ୍ଷ ହୋଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ର‌୍ୟାଙ୍କରେ ଓଡ଼ିଶାର ପିଲା ରହୁଛନ୍ତି । ଏମିତି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଗ୍ରହ ରହୁଥିଲା । ସିଟ୍‌ ମିଳୁନଥିବାରୁ ଅଗ୍ରୀମ ଭାବେ ଘରୋଇ କଲେଜମାନଙ୍କରେ ସିଟ୍‌ ବୁକିଂ କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ଏବେ ସମୟ ବଦଳିଛି । ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ଡାକ୍ତରୀ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ହେଉଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ କୋଚିଂସେଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ପିଲାଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ ନିଟ୍‌-ୟୁଜି କୋଚିଂ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜମାନଙ୍କରେ ମାଗଣା କୋଚିଂ ଦିଆଯାଉଛି । ଏକ୍ସପର୍ଟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପଢ଼ା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପଢ଼ାଯାଉଛି । ଯୁକ୍ତ ୨ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ମାତ୍ରେ କୋଚିଂ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି । ନୂଆ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ହେଉଛି । ଏସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । 

ଏନ୍‌ଟିଏର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୫ହଜାର ୯୩ ଜଣ ନିଟ୍‌ ୟୁଜି ପରୀକ୍ଷା (ଡାକ୍ତରୀ ପଢ଼ିବା ଶିକ୍ଷା) ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଥିଲେ । ୨୦୨୩ ବେଳକୁ ଏହା ୫୭ହଜାର ୯୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । କହିବାକୁ ଗଲେ ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଡାକ୍ତରୀ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ହୋଇ ନିଟ୍‌ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ୩୨ହଜାର ୩୭୮ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯ହଜାର ୨୪୪ଜଣ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୨୩ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ୫୫ହଜାର ୮୬୬ ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୮୩୩୦ ପିଲା କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । କେବଳ ଯେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫୦ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ର‌୍ୟାଙ୍କ ପାଇଛନ୍ତି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.