ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହୋଇ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, କାଳିଆ ସାଆନ୍ତ ପାଇଁ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଲେ...

ନୀଳଗିରି, ୭/୭: କଥାରେ ଅଛି ରଖେ ହରି ତ ମାରେ କିଏ । ହସ୍ପିଟାଲରେ ଫିଡ୍ସରେ ହାତ ଗୋଡ଼ ବଙ୍କା ହୋଇ ଚେତାଶୂନ୍ୟରେ ଜୀବନ ମରଣ ସହିତ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିଲେ ଜଣେ ଛାତ୍ର । ବାପା, ମାଆ ଏକମାତ୍ର ପୁଅର ଆଶା ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ହେଲେ ତୃତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ନୀଳଗିରିରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଧଣ୍ଡା ଶରୀର ସ୍ପର୍ଶ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଇଛି । ମାନସିକ ପୂରଣ ପାଇଁ   ଛାତ୍ର ଜଣକ ରଥଦାଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡ ମାରି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସରଣ ପଶିଛନ୍ତି । 

ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା କପ୍ତିପଦା କାଲାଡାହି ଗ୍ରାମର ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଓ ସୁସଂଗୀତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ଉଦିତ୍ ନାରାୟଣ । ଉଦିତ୍ ୮ ବର୍ଷର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଫିଡ୍ସ ଓ ଜ୍ଵରରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ ବାଲେଶ୍ଵର ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ବହୁ ଦିନଧରି ତାଙ୍କର ଚେତା ଆସିନଥିଲା । ପୁଅର ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ଏଭଳି କଥା ଶୁଣି ପୁଅ ପାଇଁ ଆଶା ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ବାପା ମାଆ । ହେଲେ ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ଉଦିତ୍‌ର ଆଇ ରାଧାମଣି ନୀଳଗିରି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ମାନସିକ କରିବା ସହ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଧଣ୍ଡାନେଇ ଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇଥିବା ଉଦିତ୍‌ଙ୍କ ଉପରେ ରଖିଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଉଦିତ୍ ଡୋଳା ଓଲଟାଇ ହାତଗୋଡ଼ ହଲାଇବା ପରେ ଏହା ଦେଖି ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଅବାକ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ପରେ ଉଦିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଗୋଡ଼ ସାମାନ୍ୟ ବଙ୍କା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଡିପ୍ଲୋମା କରୁଛନ୍ତି । 

ଆଜି ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ନୀଳଗିରି ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା । ଉଦିତ୍ ଶିବ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡ ମାରି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶରଣରେ ଆଶିଷ କାମନା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ପୁଅ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଏବେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ମହାପ୍ରଭୁ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଉଦିତ୍‌ର ବାପା ମାଆ । 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.