ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କଟକ: କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, ଘରୋଇ ହିିଂସା ମାମଲାରେ ଜାରି ହୋଇଥିଲା NBW
  • ||
  • ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି, ରଣପୁର ବିଧାୟିକା ସୁରମା ପାଢ଼ୀ ହେଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ ଉପରକୁ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ୍‌: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଆଫଗାନ ସ୍ପିନ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ଫୋକସ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫର୍ମ
  • ||
  • ପଟିଆ ଛକ ନିକଟ ଲକି ଇଣ୍ଡିଆ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟା ପରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି: ସକାଳୁ କର୍ଫ୍ୟୁ କୋହଳ, ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା କାମ ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ନିବେଦନ
  • ||
  • ୨୭ରେ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ: ମାଲକାନଗିରିରେ ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ
  • ||

କ’ଣ ସତରେ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମାଲିସ୍‌ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଫାଇଦା ମିଳେ? ଜାଣନ୍ତୁ ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪/୦୫: ଶିଶୁକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ସକାଳେ ଓ ସଂଧ୍ୟାରେ ତେଲ ମାଲିସ୍‌ କରାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କ’ଣ ସତରେ ମାଲିସ୍‌ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ? ମାଲିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ସତରେ ହାଡ଼ ମଜଭୁତ ହୋଇଥାଏ କି? ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ । 

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ମାଲିସ୍‌ କେବଳ ଏକ ପରମ୍ପରା, ଯାହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିବା କଥା ମାଲିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ହାଡ଼କୁ କିଛି ଲାଭ ପହଞ୍ଚିନଥାଏ । ଏହାର କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ବାପାମା’ଙ୍କୁ ଏପରି ଲାଗୁଛି ଯେ ମାଲିସ୍‌ ନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ଼ ଦୁର୍ବଳ ଯୋଗୁ ପିଲା ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଚାଲିପାରିବନି । ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଶିଶୁକୁ ମସାଜ୍‌ ନୁହେଁ,ବରଂ ଜେନେଟିକ୍‌ ପାର୍ଟନ୍‌ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍‌ ବିକାଶ ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ । ପିଲାର ହାଡ଼ ମଜଭୁତ ହେବା ଓ ଶାରିରୀକ ବିକାଶ ପାଇଁ ମା’କୁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବହୁତ ଜରୁରି । କାରଣ ମା’ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଶିଶୁ ଉପରେ ପଡିଥାଏ । ଅବଶ୍ୟ ମସାଜ୍‌ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁ ଶରୀରର ଚଳପ୍ରଚଳ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ । ଫଳରେ ଶରୀର ନମନୀୟ ହୋଇଥାଏ । କିଛି ମା’ ତେଲ ମାଲିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର ନାକ ଓ କାନକୁ ସଠିକ୍‌ ଆକାର ଦେବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତି କି ଶିଶୁ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗର ଆକାର ଜିନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ । 

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଶିଶୁର ତ୍ୱଚା ଖୁବ୍‌ କୋମଳ ହୋଇଥାଏ । ତେଲ ମାଲିସ୍‌ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଉପୁଜିପାରେ । ସେହିପରି କାନରେ ତେଲ ପକାଇବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ । ମାଲିସ୍‌ର ଫାଇଦା ଶିଶୁକୁ ମାଲିସ୍‌ କରିବା ଦ୍ୱାରା ନିଦର ଗୁଣବତ୍ତା ବଢିଥାଏ । ସେହିପରି ଶରୀରର ନମନୀୟତା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ତୀବ୍ର ହେବା ସହ କୋଷିକଗୁଡିକରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଓ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ପ୍ରବାହ ବଢିଥାଏ । ମାଲିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁ ଓ ମା’ଭିତରେ ସମ୍ପର୍କ ନିବିଡ଼ ହୋଇଥାଏ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.