ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅପେକ୍ଷାର ହେଲା ଅନ୍ତ, ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଚାଲିଛି ପକ୍ରିୟା
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ ୧୧ ଜଣ ସଦସ୍ୟ, ଦିନ ୧ଟା ୨୮ରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ତାଲା
  • ||
  • ଶ୍ରୀଲୋକନାଥଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମ୍ପନ୍ନ, ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଆସିଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ
  • ||
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ପ୍ରଥମେ ରାଜୌରୀ ପରେ କାଠୁଆ; ଏମ୍‌ ୪ କାର୍ବାଇନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ଆମେରିକା ସହିତ ରହିଲି ଲିଙ୍କ୍‌

Image source: ABP live

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୯/୦୭: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର କାଠୁଆରେ ଏକ ସେନା ଗାଡ଼ି ଉପରକୁ ଗ୍ରେନେଡ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ୫ ଜଣ ଜବାନ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ହାତ ଥିଲା, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାଇଡ୍ମାନ୍ସଙ୍କର ସମର୍ଥନ ଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆମେରିକାର ଏମ ୪ କାର୍ବାଇନ ରାଇଫଲ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା। ଆମେରିକା ଏହି ରାଇଫଲ ତିଆରି କରୁଛି ଏବଂ ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ପାଖରେ କେମିତି ପହଞ୍ଚିଲେ ଏମ୍-୪ କାର୍ବାଇନ ରାଇଫଲ

ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ପରିଗଣିତ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ରେ ଷ୍ଟକହୋମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୩-୧୭ ଏବଂ ୨୦୧୮-୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନିରେ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସେଠାରେ ୮ ଲକ୍ଷ ୫୪ ହଜାର ୩୧୧ ଆଧୁନିକ ସାମରିକ ଉପକରଣ ଛାଡ଼ି ଦେଇଆସିଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରେ M16 ରାଇଫଲ, M4 କାର୍ବାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ଏବେ ଏହା କିପରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା ତାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ। ଏନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ନ‌ଥିବା ବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏହି ରାଇଫଲକୁ ବିଭିନ୍ନ ଆକ୍ରମଣରେ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ଏହା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପଷ୍ଟ।

କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏହି ଅସ୍ତ୍ର: 

M4 କାର୍ବାଇନ୍ ରାଇଫଲ୍ ହେଉଛି ହାଲୁକା ଓ ଗ୍ୟାସ୍ ଚାଳିତ ବନ୍ଧୁକ ଯାହା ୧୯୮୦ ଦଶକରେ ଆମେରିକାରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଆମେରିକାର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ମୁଖ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ଏବଂ ୮୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ M4 ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମାରାତ୍ମକ। ଏହା ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍, ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ। ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ସୈନିକମାନେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ।

ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ଷ୍ଟେଟ୍‌ସ ମେରାଇନ୍ କର୍ପସ (USMC) ଏହାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ (ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ପଦବୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ଏବଂ ଅଣ-କମିଶନ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ M9 ପିସ୍ତଲ ବଦଳରେ M4 କାର୍ବାଇନ୍ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଏଥିରୁ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଏହା କେତେ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ରାଇଫଲ୍‌ ଅଟେ। M4 କୁ AR-15 ସହିତ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହାକୁ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ରାଇଫଲ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.