ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସୁଥିବା କ୍ଷୀର, ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ରିପୋର୍ଟ କଲା ଚକିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୪।୫: ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ କ୍ଷୀରର ଆବଶ୍ୟକତା ଖୁବ୍ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷୀର କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ? ଆମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଏଥିପାଇଁ ପଚାରୁଛୁ, କାରଣ ଏହି ମାମଲାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ,ଯେଉଁ  କ୍ଷୀର ଦିଲ୍ଲୀକୁ ସପ୍ଲାଇ ହେଉଛି, ସେଥିରେ ଅକ୍ସିଟୋସିନର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଏହା ହେଉଛି ସେହି ଔଷଧ, ଯାହାକି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୧୮ ରେ ବ୍ୟାନ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସେତେବେଳେ ସରକାର ଦାବି କରିଥିଲେ, କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଗାଈ ଓ ମଇଁଷୀ ଉପରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ନା କେବଳ ମଇଁଷୀମାନେ ବଂର ଦୁଗ୍ଧ ସେବନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮ ରେ ଏହି ଔଷଧ ଉପରେ ଏହା କହି କଟକଣା ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଉତ୍ପାଦନ ବଢାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରେତା ଗାଈ ଓ ମଇଁଷିଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଦୁରୁପଯୋଗ କରାଯାଉଛି, ଯାହାଫଳରେ ନା କେବଳ ମଇଁଷିଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବଂର ଦୁଗ୍ଧର ସେବନ କରୁଥିବା ମଣିଷର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହାପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଜଧାନୀରେ ଗାଈ-ମଇଁଷି ରଖିଥିବା ଲୋକ ଅକ୍ସିଟସିନ୍‌ର ଭୁଲ ବ୍ୟବହାର ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ହର୍ମୋନ ସମ୍ପର୍କିତ ଔଷଧ ଦେବା ପଶୁଙ୍କ କ୍ରୁରତା ଓ ଏକ ଅପରାଧ।

କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ମନମୋହନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଔଷଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଭାଗରୁ ସାପ୍ତାହିକ ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବା ଓ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବ। କୋର୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗକୁ ଅକ୍ସିଟକ୍ସିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ୟାକେଜିଂ ଓ ବିତରଣର ସ୍ରୋତକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଏହି ମାମଲାରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.