ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟର ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାସିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୭,୪୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସାଲାଇନ ନଦେବାରୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ଅମିନ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଦ୍ୱାରାଶୁଣି ଘାଟିରେ ଖସିଲା ପିଆଜ ବୋଝଇ ଟ୍ରକ,ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • କଟକ: ଶେଷ ହେଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା, ଏବେ ରେଜଲ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ, ଓ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • କଟକ-ବାରବାଟୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ଭାରତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ, ମୋରାରଜୀ ଦେଶାଇ ଓ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ପାଇ ସାରିଛନ୍ତି ଏହି ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬।୧୨:  ଭାରତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦାଉଦି ବୋହରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଧାର୍ମିକ ନେତା ସୈୟଦନା ମୁଫଦଲ ସୈଫୁଦ୍ଦିନଙ୍କୁ ନିଶାନ-ଇ-ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେ ଚତୁର୍ଥ ଏଭଳି ଭାରତୀୟ, ଯାହାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦେଇଛି। ଏହି ସମ୍ମାନ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ, ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ବସ୍ତରରେ ନେତୃତ୍ବ ନିଅନ୍ତି ଓ ଅସାଧରଣ ପ୍ରତିଭା ଦେଖାନ୍ତି। ମାନବୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସମ୍ମାନ ୧୯୯୦ ରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋରାରଜୀ ଦେଶାଇ, ୧୯୯୮ ରେ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ଓ ୨୦୨୦ ରେ କାଶ୍ମୀରର ବିଚ୍ଛିନବାଦୀ ନେତା ସୟୈଦ ଅଲ୍ଲୀ ଶାହ ଗିଲାନୀଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦେଇଥିଲେ।

ମୋରାରଜୀ ଦେଶଇ, ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାରଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିକ୍ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୨୦୨୦ ରେ ଗିଲାନୀକୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦେବା ନେଇ ଭାରତ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା। ଗିଲ୍ଲାନି କାଶ୍ମୀରରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନବାଦୀ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇଥାଏ ଓ ବହୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସମ୍ମାନ ଦେବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସମ୍ମାନ ମାଲେସିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତିର ମହମ୍ମଦ ଓ କତରର ଅମିର ତମିମ ବିନ୍ ହମାଦ ଅଲ୍ ଥାନିକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ସାରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ୍ ଅଲଭି ସୈୟଦନାକୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସିନ୍ଧର ଗର୍ଭନର କାମରାନ ତେସୋରି ଓ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଲିଲ ଅବାସ ଜିଲ୍ଲାନି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସୈୟଦାନା ସୈଫୁଦିନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି, ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା ଓ ପରିବେଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ଏହି ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାଛଡା ଦୁନିଆରେ ଶାନ୍ତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସୈୟଦନାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଓ କହିଥିଲେ ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ବହୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦେଶର ସାମାଜିକ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶକୁ ଗତି ମିଳିଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.