ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା, ହୋଇପାରନ୍ତି ଗିରଫ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ ନେଇ ନାକଚଣା ଦ୍ୱାରରେ ଲାଗିଲା ତାଳଧ୍ୱଜ, ଦର୍ପଦଳନ, ଆଜି ନନ୍ଦିଘୋଷର ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ: ରବିବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୧୫ରୁ ୨୧ ଯାଏଁ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଡରାଇଲାଣି ବିଶ୍ବ ପାଣିପାଗ ରିପୋର୍ଟ; ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା, ସବୁଠାରୁ ଗରମ ଦେଶ ତାଲିକାର ଦ୍ବିତୀୟରେ ଭାରତ

Image source: Education Week

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦/୦୩: ଦୁନିଆରେ ବଢ଼ୁଥିବା ତାପମାତ୍ରା ଏବେ ଡରାଇବାକୁ ଲାଗିଛି। ଗତ ୧୨୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୨୩ ଭାରତ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଉତ୍ତପ୍ତ ବର୍ଷ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି। ୧୯୦୧ ରେ ପାଣିପାଗ ରେକର୍ଡ ରଖାଯିବା ପରଠାରୁ ଏହା ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଉତ୍ତପ୍ତ ବର୍ଷ ଅଟେ। ବିଶ୍ୱ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୩ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ବର୍ଷ। ଏହାରି ଭିତରେ ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରା ୧୨ ମାସରୁ ଅଧିକ ୧.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଉତପ୍ତ ଧାରା ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ମାସରେ ଜାରି ରହିଥିଲା।

୧.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସର ଜଟିଳ ସ୍ତର ଅତିକ୍ରମ କରିବା, କିମ୍ବା ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ଏହି ଉତପ୍ତ ପରିବେଶକୁ ଅନୁଭବ କରିବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ୧.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ହେବ। ପ୍ୟାରିସ୍ ଅନୁମାନରେ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପୂର୍ବାନୁମାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ବହୁ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଅଧିକ ଉତପ୍ତ ହେବ। 

ବିଶ୍ବ ପାଣିପାଗ ସଂଗଠନର ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ:

ବିଶ୍ୱ ପାଣିପାଗ ସଂଗଠନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସିଷ୍ଟର କ୍ୟାଥରିନ୍ ସାଉଲୋ ବିଶ୍ୱକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସାମୟିକ ଭାବରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ପ୍ୟାରିସ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନର ୧.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ସୀମା ନିକଟକୁ ଆସିନାହୁଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବ ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରା ୧.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସର ସୀମାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ। ସିଷ୍ଟର କ୍ୟାଥରିନ୍ ସାଉଲୋ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କେବଳ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଜଡ଼ିତ ନୁହେଁ। ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଆମେ ଯାହା ଦେଖିଛେ, ବିଶେଷତଃ ମହାସାଗରର ରେକର୍ଡ ଉଷ୍ମତା, ଗ୍ଲେସିୟର ତରଳିବା ଏବଂ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ସମୁଦ୍ର ବରଫ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆଦି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। 

ଭାରତରେ ଗରମ: 

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଜାନୁଆରୀରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ଯେ ୨୦୨୩ ରେ ଭାରତରେ ହାରାହାରି ବାର୍ଷିକ ଭୂତଳ ବାୟୁ ତାପମାତ୍ରା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ହାରାହାରି (୧୯୮୧-୨୦୧୦) ଠାରୁ ୦.୬୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଥିଲା। ଏହା ରେକର୍ଡ ରଖାଯିବା ଦିନଠାରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗରମ ବର୍ଷ ଥିଲା। ୨୦୧୬ ରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗରମ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଥିଲା।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.