ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଚୋରା କାଠ ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ୭ ଟ୍ରିପରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ କାଠ ଜବତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୭ରେ ବସିବ ନୀତି ଆୟୋଗ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଓଠର ରଙ୍ଗ ବଦଳିବା ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ, କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୯: ପିଲାଦିନରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଓଠ ଗୋଲାପୀ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସମୟ ଗଡିବା ସହିତ ଓଠର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଏହା କିଛି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଓଠର ରଙ୍ଗ ବଦଳୁଛିଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଓଠର ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯକୃତ ରୋଗ କିମ୍ବା ରକ୍ତହୀନତାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଓଠର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କେଉଁ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ 


ଯକୃତ ରୋଗ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଓଠର ରଙ୍ଗ ଲାଲ ହୋଇଯାଏତେବେ ଆପଣ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଲାଲ୍ ଓଠ ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଯେତେବେଳେ ଯକୃତରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଧିରେ ଧିରେ ଓଠ ଲାଲ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଓଠର ଲାଲ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଜିର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ

ଏନିମିଆ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଓଠର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ଧଳା ହେବାକୁ ଲାଗେତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ରକ୍ତହୀନତାର ଶିକାର ହେଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ଓଠ ଫାଟିଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତବିଲିରୁବିନର ସ୍ତର ବଢିଗଲେ ମଧ୍ୟ ଓଠର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। 

ଫୁସଫୁସ ରୋଗ :

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଓଠର ରଙ୍ଗ କଳା ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଓଠର କଳା ରଙ୍ଗ ଫୁସଫୁସ ରୋଗ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଠର ରଙ୍ଗ କଳା ଦେଖାଯାଏତେବେ ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

  • lifestyle
  • health tips
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.