ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

କେବଳ ଚର୍ମ ଓ ପେଟ ନୁହେଁ, ପାଦକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ଜରୁରି; ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ପଦ୍ଧତି

Image Courtesy: bebeautiful

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ (detox) ବା ବିଷ ମୁକ୍ତ କରିବା ବହୁତ ଜରୁରି । ଭୀଷଣ ଗରମ ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ଲାଗି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମିଶ୍ରଣ ପାନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମି‌ଳେ । ସେହିଭଳି ଲୋକମାନେ ସ୍କିନ୍‌ (ଚର୍ମ)କୁ ଡିଟକ୍ସ କରନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଚର୍ମରେ ଲାଗିଥିବା ମଇଳା, ଡେଡ୍‌ ସ୍କିନ୍ ଆଦିକୁ ବାହାର କରାଯାଏ । ଏହା ଦ୍ବାରା ତ୍ବଚା ରୋଗମୁକ୍ତ ହେବା ସହ ଗ୍ଲୋ କରେ । ଠିକ ସେହିଭଳି ପାଦର ଯତ୍ନ ନେବା ବା ପାଦକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ବହୁତ ଜରୁରି ।

ପ୍ରବଳ ଗରମରେ ପାଦରେ ଝାଳ ହେବା ସହ ମଇଳା ଜମିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ବାରା ପାଦରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିବା ସ୍ବଭାବିକ ।  ସେହିଭଳି ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଛିଡ଼ା ହୋଇ କାମ କରିବା, ଧାଁ ଧପଡ଼ କରିବା ଫଳରେ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ପାଦକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ଭଲ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କେ‌ବଳ ପାଦକୁ ସଫା କରିଦେଲେ ହେବନାହିଁ ଫୁଟ୍ ଡିଟକ୍ସ ପଦ୍ଧତି ଆପଣାଇବା ଭଲ । ପାର୍ଲର ଯାଇ ପାଦକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିପାରିବେ । ନଚେତ ଘରେ ଥିବା କେତେକ ଉପକାରୀ ପଦ୍ଧତିରେ ପାଦକୁ ଡିଟକ୍ସ କରାଯାଇପାରେ । 

ଘରେ ପାଦକୁ କେମିତି କରିବେ ଡିଟକ୍ସ ?

ଘରେ ପାଦକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ଲାଗି ଏକ ପାତ୍ରରେ ଉଷୁମ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଆପଲ୍‌ ଭିନେଗାର, ୨-୪ ଡ୍ରପ୍‌ ସୁଗନ୍ଧିତ ତୈଳ, ସି-ସଲ୍ଟ ପକାଇ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ମିଶ୍ରଣରେ ୧୦-୨୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ପାଦକୁ ବୁଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ପାଣିରୁ ପାଦକୁ ବାହାର କରି ଭଲ ଭାବରେ ଟାଓ୍ବାଲ୍‌ରେ ପୋଛିଦିଅନ୍ତୁ ।  ଏହା ପରେ ପାଦରେ ମଇଶ୍ଚରାଇଜର ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ସ୍କ୍ରବ୍‌ ବି କରିପାରିବେ । ଏହା ଦ୍ବାରା ପାଦରେ ଥିବା ଡେଡ୍‌ ସ୍କିନ ବାହାରିଯିବ । ହାଲକା ଗରମ ପାଣିରେ ରକ୍ ସଲ୍ଟ (ସନ୍ଧୈବ ଲବଣ) ପକାଇ ପାଦକୁ ଧୋଇପାରିବେ । ଏହା ଦ୍ବାରା ପାଦରେ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ । 

ପାଦ ଡିଟକ୍ସ କରିବାର ଫାଇଦା 

ଫୁଟ୍‌ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ଦ୍ବାରା ଯେ କେବଳ ପାଦ ସଫା ହୁଏ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ଥକାପଣ ଦୂର ହୋଇପାରେ । ଗରମ ପାଣିରେ ପାଦକୁ ବୁଡ଼ାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ରିଲାକ୍ସ ଲାଗିବ  । ରାତିରେ ପାଦକୁ ଡିଟକ୍ସ କଲେ ଭଲ ନିଦ ହୋଇଥାଏ । ଡିଟକ୍ସ ସମୟରେ ଫୁଟ୍ ମସାଜ୍‌ କଲେ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଭଲ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ । ଖରାଦିନେ ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରୁଥିବାରୁ ଜୋତାରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ । ନିୟମତି ଭାବରେ ଫୁଟ୍‌ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ଦ୍ବାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

 

  • lifestyle
  • life stiyle
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.