ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟର ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାସିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୭,୪୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସାଲାଇନ ନଦେବାରୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ଅମିନ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଦ୍ୱାରାଶୁଣି ଘାଟିରେ ଖସିଲା ପିଆଜ ବୋଝଇ ଟ୍ରକ,ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • କଟକ: ଶେଷ ହେଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା, ଏବେ ରେଜଲ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ, ଓ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • କଟକ-ବାରବାଟୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ କିଏ? ଯିଏକି ଇରାକ୍‌କୁ ଆମେରିକାକୁ ଦେଖାଇଛି ନାଲିଆଖି, ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟରେ ରଚିଛି ଆତଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦/୧୨: ଇରାକରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ଉପରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛି। ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆମେରିକାକୁ ଧମକ ଦେଇ ଲେଖିଥିଲା ଯେ, 'ଏହା ଆକ୍ରମଣର ଆରମ୍ଭ ମାତ୍ର।' ଆମେରିକା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ, ଇରାକରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ଏବଂ ସାମରିକ ବେସ ଉପରେ ଅନେକ ଥର ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣରେ କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ଜଡିତ। ଏଥି ସହିତ, ବାଗଦାଦରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିବାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଛି। ତେବେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ବାଗଦାଦରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ଇରାକରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଏକ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ଅଟେ। ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇରାକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ଶିଆ ଅଲ-ସୁଦାନୀ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ, ଆମେରିକାକୁ ଧମକ ଦେଉଥିବା କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ପଛରେ କିଏ ଅଛି? 

ପଢ଼ନ୍ତୁ: କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଉଛି ମାନବାଧିକାର ଦିବସ? କେବେ ହୋଇଥିଲା ଶୁଭାରମ୍ଭ

କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ କିଏ?

କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ହେଉଛି ଏକ ଚରମପନ୍ଥି ଇରାକୀୟ ଶିଆ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୦୩ରେ ଇରାକ ଉପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଅନେକ ଇରାନ ସମର୍ଥକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଜମାଲ ଜାଫର ଅଲ-ଇବ୍ରାହିମଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଆବୁ ମହଡି ଅଲ-ମୁହାଣ୍ଡିସ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ୨୦୦୩ ରୁ ୨୦୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇରାକ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ମିଳିତ ବାହିନୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଇରାକ ଯୁଦ୍ଧ (୨୦୧୩-୨୦୧୭) ଏବଂ ସିରିଆ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ (୨୦୧୧ ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ) ରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଅଛି। ୨୦୨୦ ରେ ଆମେରିକାର ଡ୍ରୋନ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ରେ ନିହତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଆବୁ ମହଦି ଅଲ-ମୁହାଣ୍ଡିସ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଚାଲିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅବଦୁଲ ଅଜିଜ ଅଲ-ମହମ୍ମଦାଭି (ଆବୁ ଫଦକ) କୁ ମୁହାଣ୍ଡିସଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପୋପୁଲାର୍‌ ମୋବାଇଲାଇଜେସନ୍ ଫୋର୍ସ (ପିଏମ୍ଏଫ୍) ର ନୂତନ ନେତା ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଇରାକରେ ସମାନ୍ତରାଳ ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ଏବଂ ଆମେରିକାକୁ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିଦେବା ହେଉଛି କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହର ଲକ୍ଷ୍ୟ।

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ସନ୍ଧାନ, ପୁନଃ ଜନ୍ମର ସଙ୍କେତ... ଜାଣନ୍ତୁ କିଭଳି ହୋଇଥାଏ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଚୟନ ?

କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ଆମେରିକାର ଶତୃ: 

ଇରାକରେ ଆମେରିକାର ମିଳିତ ବାହିନୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୭ରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଆମେରିକାର ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଅନେକ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ, ୨୦୦୮ ରେ, ଆମେରିକା ସେନା ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ବିଶାଳ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଦୁଇରୁ ତିନି ମାସର ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଶହ ଶହ କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ଯୁଦ୍ଧବିମାନକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଥିଲା ଏବଂ ଅତି କମରେ ୩୦ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲା। ଆମେରିକାକୁ ଭୟ କରି କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡର ଇରାନକୁ ପଳାୟନ କଲେ। ୨ ଜୁଲାଇ ୨୦୦୯ ରେ, ଆମେରିକା କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହଙ୍କୁ ଏହାର ବିଦେଶୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ିଥିଲା। ଅନେକ ଆଇଡି ଆକ୍ରମଣ, ମୋର୍ଟାର, ରକେଟ୍ ଏବଂ ଆରପିଜି ଆକ୍ରମଣ ତଥା ସ୍ନାଇପର ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି। ୨୦୦୮ରୁ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଏବଂ ଆମେରିକା ଦୂତାବାସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ଆକ୍ରମଣ କରିଆସୁଛି। 

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଖୁଲାସା ହେଲା ହମାସ୍‌ର କଳା ସତ; ଲୋକଙ୍କୁ ମାରି ଲୁଟି ନେଉଛି ସାହାଯ୍ୟରେ ମିଳିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ

କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହକୁ ଇରାନ୍‌ର ସମର୍ଥନ: 

ଇରାନରୁ କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ଇରାନ ଆଇଆରଜିସିର କୁଦ୍‌ସ ଫୋର୍ସର ଅଧୀନ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଜୁଲାଇ ୨୦୧୧ ରେ, ଇରାକ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ଯେ, କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହର ୧୦୦୦ ରୁ ୧୫୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲେ। ଏହି ଆତଙ୍କୀମାନଙ୍କୁ ମାସକୁ ୩୦୦ ରୁ ୫୦୦ ଡଲାର ଟଙ୍କା ଦରମା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଲେବାନନରେ ଥିବା ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇବାରେ କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହ ଆତଙ୍କୀଙ୍କର ଅନେକ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଆତଙ୍କମାନେ ଇରାନର ସହଯୋଗରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବେସ୍‌କୁ ଆୟତ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଇରାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇରାକ ଏବଂ ସିରିଆ ଏବଂ ୟେମେନର ହୁତି ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କତାଇବ୍ ହିଜବୁଲ୍ଲାହକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି।

You can also read: ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଦାଦାଗିରି, ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଜାହାକୁ ଦେଲା ଧକ୍କା...ଜଳ ତୋପରେ ଆକ୍ରମଣ


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.