ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅପେକ୍ଷାର ହେଲା ଅନ୍ତ, ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଚାଲିଛି ପକ୍ରିୟା
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ ୧୧ ଜଣ ସଦସ୍ୟ, ଦିନ ୧ଟା ୨୮ରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ତାଲା
  • ||
  • ଶ୍ରୀଲୋକନାଥଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମ୍ପନ୍ନ, ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଆସିଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ
  • ||
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ଏବେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କରିହେବ ବିବାହ; ବରକନ୍ୟାଙ୍କୁ ମିଳିବ ରାଜରାଣୀର ଅନୁଭବ, ମେହେନ୍ଦୀଠୁ ସଙ୍ଗୀତ ସବୁକିଛି ଟ୍ରେନ୍‌ରେ

ଜୟପୁର, ୧୧।୭: ପରମ୍ପରା, ଏୈତିହ୍ୟ ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ପରିଚିତ ରାଜସ୍ଥାନ । କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନୀ ବେଶ ପୋଷାକ ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଲୋକେ । ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଏଠାକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଡେସଟିନେସନ୍ ୱେଡିଂ ପ୍ଲେସ୍ ଭାବେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ବାଛନ୍ତି । ତେବେ ବିବାହକୁ ନେଇ ରାଜସ୍ଥାନ ଡେଭେଲପମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଓ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ ମିଳିତ ଭାବେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଲଗଜରୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ପ୍ୟାଲେସ୍ ଅନ୍ ହ୍ୱିଲ୍ । ଯାହାକୁ ଡେସଟିନେସ୍ ୱେଡିଙ୍ଗ୍ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଲଗଜରୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ପ୍ରି ୱେଡିଂ ଓ ପୋଷ୍ଟ ୱେଡିଂ ସୁଟ୍ ମଧ୍ୟ କରିହେବ । 

ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜସ୍ଥାନୀ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ସହ ରାଜସ୍ଥାନର ପରମ୍ପରା ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବ । ତେବେ ପ୍ୟାଲେସ୍ ଅନ୍ ହ୍ୱିଲ୍ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ଲଗଜରୀ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଏହି ଲଗଜରୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ ବର-କନ୍ୟାଙ୍କୁ ରାଜା-ରାଣୀଙ୍କ ଭଳି ଅନୁଭବ ଦେବ । ଏହି ଲଗଜରୀ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ୧୯୮୨ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଏହାର ନାଁ ଥିଲା ହେରିଜ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ ଅନ୍ ହ୍ୱିଲ୍ । ଏଥିରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରୟାଲ୍ ଫ୍ୟାସିଲିଟି ଯେପରିକି, ଡ୍ୟୁଲକ୍ସ କ୍ୟାବିନ୍, ଫାଇନ୍ ଡାଇନିଂ, ବାର୍, ସ୍ପା ଆଦିର ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଏ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଏକ ସୁବିଧା ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରିହେବ । 

ଏହି ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଯେଉଁମାନେ ଚାହିଁବେ ବିବାହ ସହିତ ସମସ୍ତ ଅନ୍ୟ ରୀତିନୀତି ଯେପରିକି ମେହେନ୍ଦୀ, ସଙ୍ଗୀତ, ହଲଦୀ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଟ୍ରେନ୍‌ଟି ଅନେକ ହିଷ୍ଟୋରିକାଲ୍ ଟୁରିଷ୍ଟ ପ୍ଲେସ୍ ଯେପରି ଜୟପୁର, ସ୍ୱଇ, ଚିତ୍ତୋରଗଡ଼, ଉଦୟପୁର, ଯୋଧପୁର, ଜୟସାଲମର ଭଳି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ଟି ବେଶ୍ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଓ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥାଏ, ଏଥିରେ ଯିବାକୁ ହେଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଭଡ଼ା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଏଥିସହ ଏଠାରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆଗୁଆ ବୁକିଂ କରିବାକୁ ହୁଏ । ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏଭଳି ଲଗଜରୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିବାହ କରିବାର ଯୋଜନାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି ।  

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.