ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟ ବିବାଦରେ ଖପ୍ପା ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ ମହାଶକ୍ତି; ରଫାହ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଫ୍ରାନ୍ସ, ତୁର୍କି ଓ ଇଜିପ୍ଟ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ

Image source: CNN

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮/୦୫: ରଫାହରେ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟରେ ପୁଣି ଥରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗାଜାରେ ଇସ୍ରାଏଲର ବିଧ୍ବଂସକ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ସଂଯମ ହୋଇ ରହିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଉଛି। ଇଜିପ୍ଟରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଉଥିବେ ଜଣାପଡିଛି। ସୋମବାର ଇଜିପ୍ଟ ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ତଥାପି, ନେତାନ୍ୟାହୁ ତାଙ୍କ ଜିଦ୍ ଉପରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ନେତାନ୍ୟାହୁ ପୁଣି ଥରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପଛକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ତାହା ସୂଚାଉଛି ଯେ କେବଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂହେଁ ବରଂ ଆଗାମୀ ଅନେକ ଦିନ ଯାଏଁ ଏଠାରେ ଶାନ୍ତି ପେରିବା ସ୍ବପ୍ନ। ବୋଧହୁଏ କେହି ଅନୁମାନ କରି ନଥିବେ ଯେ ହମାସ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିବ। ସୋମବାର, ଯେତେବେଳେ ଇଜିପ୍ଟ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା, ପୁଣି ଥରେ ଲାଗିଲା ଯେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଯୁଦ୍ଧର ନିଆଁରେ ଜଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଗୁଳି ବିନିମୟର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ତୁର୍କୀର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗାଜା ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର କ୍ରମାଗତ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ।

ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଇବାକୁ ଯାଇ ରବିବାର ଦିନ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା ଗାଜାର ଏକ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିର। ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଚିକିତ୍ସା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଅତି କମରେ ୩୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ସର୍ବଦଳୀୟ ନିନ୍ଦା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ, ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରନ୍ ନିନ୍ଦା କରିଥିବା ବେଳେ ୟୁଏଇର ବୈଦେଶିକ ନୀତି ମୁଖ୍ୟ ଜୋସେପ ବୋରେଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଆକ୍ରମଣରେ ଦଶହଜାର ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରିସେପ୍ ତାଇପ ଏରଦାନ୍ ମଧ୍ୟ ରାଫା ମାମଲାକୁ ନେଇ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଏହାକୁ ଅପରାଧ ଏବଂ ନରସଂହାର ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.