ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

ବଜେଟ ଭାଷଣରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କାହିଁକି ଉଠାଇଲେ ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧/୨ :  ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିବା ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଗୁରୁବାର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସେ ନିଜ ବଜେଟ ଭାଷଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଦୟ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଇ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଉଦଘାଟନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କହିଛନ୍ତି ।

ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯଦୟ ଯୋଜନାରେ ଏକ କୋଟି ପରିବାରକୁ ପ୍ରତିମାସ ୩୦୦ୟୁନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ବିଜୁଳି ମିଳିପାରିବ । ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୮,୦୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ବସ୍ତ ମିଳିପାରିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ଏହି ଯୋଜନା ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ଐତିହାସିକ ଦିନରେ ନିଆ ଯାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଂକଳ୍ପକୁ ପୂରା କରିଥାଏ । 

ପ୍ରକାଶ ଯେ, ପିଏମ୍ ମୋଦୀ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଛାତ ଉପରେ ସୌର ଶକ୍ତିର ୟୁନିଟ ଲଗାଇବା ଲକ୍ଷ ସହ ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ’ ସୂର୍ଯ୍ୟଦୟ ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଉଦଘାଟନରୁ ଫେରିବା ପରେ ଏକ କୋଟି ଘରେ ସୌର ଶକ୍ତିର ୟୁନିଟ ଲଗାଇବାର ଯୋଜନା ଆଣିବା କଥା କହିଥିଲେ । 

ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦୨୪-୨୫ଲାଗି ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରି କହିଛନ୍ତି କି, ମାଗଣା ସୌର ବିଜୁଳି ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବଞ୍ଚିତ ବିଜୁଳି ବିତରଣ କମ୍ପାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ଦ୍ବାରା ପରିବାରକୁ ବର୍ଷରେ ୧୫,୦୦୦ରୁ ୧୮,୦୦୦ଟଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିତ ହେବ । 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.