ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ମଣିପୁରରେ ହିଂସାକୁ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହେବ କି '୩୫୬'; ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩/୦୯: ମେ ୩ ରେ ମଣିପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ବନ୍ଦ ହେବାର କୌଣସି ସଙ୍କେତ ମିଳୁନାହିଁ। ଯଦିଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେଠାରେ ହତ୍ୟା ଆଉ ଘଟୁନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଜାରି ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ କାଙ୍ଗପୋକି ଜିଲ୍ଲାରେ ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଗୁଳି କରାଯାଇଥିଲା। କୁକି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ତିନି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିଲେ। ଅଭୀଯୁକ୍ତମାନେ ଏରେଙ୍ଗ ନାଗା ଗାଁ ନିକଟରେ ଏହି ହତ୍ୟା କରି‌ଥିଲେ।

ମଣିପୁର ହିଂସାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଦୁଇଶହରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଅନେକ ଥର ପରସ୍ପର ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ବିଏସଏଫ ଏଡିଜି ଏସ.କେ ସୁଦ କହିଛନ୍ତି, ମଣିପୁରରେ ହିଂସା ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେଠାରେ ଆର୍ମି, ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସ, ସିଏପିଏଫ ଏବଂ ମଣିପୁର ପୋଲିସ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ହିଂସା ବନ୍ଦ ହେଉନାହିଁ। ଯଦି ଆମେ ପ୍ରକୃତରେ ମଣିପୁରରେ ହିଂସା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏବଂ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛେ, ତେବେ ଧାରା ୩୫୬ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବଫର ଜୋନ୍‌ ସଫଳ ନୁହେଁ:

ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ପୂର୍ବତନ ଏଡିଜି ଏସ.କେ ସୂଦ୍‌ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମଣିପୁର ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେଠାରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଉଚିତ୍। ମେ ୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଉଛି। ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରହିଛି। ମଣିପୁରରେ ଗତ ୪ ମାସ ସହେବ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ। ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଫର୍ ଜୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରି ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରୟାସ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ବି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଲାଗି ରହିଛି। 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ନିୟୋଜିତ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ପରସ୍ପର ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଯେଉଁଠି କି ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କେତେବେଳେ ମଣିପୁର ପୋଲିସ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ସେନାକୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି। ସିଏପିଏଫ୍‌ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଖବର ଶୁଣାଯାଉଛି। ଯେଉଁଠି ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ପରସ୍ପର ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି, ସେଠି ପରିସ୍ଥିତିର ଗମ୍ଭୀରତା ବୁଝିହେଉଥିବ। ତିନି ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଅଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷିରେ କ'ଣ ହେଉଥିବ ମଣିପୁର ଅବସ୍ଥା? 

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଦେଶର ୪୦% ସାଂସଦ ଦାଗୀ, ୪୦୦୧ ବିଧାୟକଙ୍କ ୫୪ କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମ୍ପତ୍ତି: ଏଡିଆରର୍‌ର ରିପୋର୍ଟ

ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଆଦିବାସୀ ଏକତା ସମିତି: 

ଏସ.କେ ସୁଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଧାରା ୩୫୬ ବ୍ୟବହାର କରି ସେଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଆଇନ ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଦାୟିତ୍ୱରୁ ପୋଲିସ ମୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସ କୁକି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେନା ଏବଂ ସିଏପିଏଫ୍‌ ଉପରେ ବି ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି। ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସା ମଧ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ମତଭେଦ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନା ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସଙ୍କେତ ଅଟେ। ସୋମବାର ଲାଙ୍ଗକିଚୋଇ ଗାଁରେ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଲେଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ଜଣେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସ ସୈନିକ ଏବଂ ମଣିପୁର ପୋଲିସର ତିନିଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତିନି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଦିବାସୀ ଏକତା କମିଟି ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। କମିଟି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିରୀହ କୁକିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ହତ୍ୟାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ। ମଣିପୁରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଥାଇ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କିପରି ହେଲା। ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଉଛି। ଏହି କମିଟି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ (ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶକ୍ତି) ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଘାଟିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ 'ଅଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ' ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏବେ ମଣିପୁରରେ ଧାରା ୩୫୬ ଲାଗୁ ହେବ କି ନାହିଁ ଦେଖିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା।

You can also read:

ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନରେ କର୍ମଚାରୀ ପିନ୍ଧିବେ ନୂଆ ୟୁନିଫର୍ମ, ଗଣେଶ ପୂଜାରୁ ଚାଲିବ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ


 

  • manipur
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.