ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ସଂସଦର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ, ୨୧ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ଓଲଟିଲା ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଗାଡି, ଜଣେ ଗୁରୁତର ୫ ଆହତ
  • ||
  • ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଆଜି ଦଳ ଘୋଷଣା, ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଅଧିନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଦାବିଦାର ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା: ଆସନ୍ତା ୨୧ରୁ ୩୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଚାଲିବ
  • ||
  • ସୁନାବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡନାଥ,୧୩୮ ପ୍ରକାର ରତ୍ନଖଚିତ ଅଳଙ୍କାର ଲାଗି ହେବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଆଗାମୀ ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ନେଇ ସତର୍କତା ଜାରି, ଶୁକ୍ରବାର ପୁଣି ଲୁଘଚାପ
  • ||

ଶୀତଦିନେ ଉଦାସ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଉପାୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  ୦୧/୧୨: ଶୀତଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ହଠାତ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ । ଋତୁ ଅନୁସାରେ ଆମର ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ଏପରିକି ପୋଷାକପତ୍ର ମଧ୍ୟ ବଦଳିଥାଏ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ବହୁ ଲୋକ ନିରାଶ ବା ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହା ଋତୁକାଳୀନ ଅବସାଦର ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷଣ । ଶୀତଋତୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଖୁବ୍‌ ପସନ୍ଦ । କାରଣ ସେମାନେ ଥଣ୍ଡାକୁ ବେଶ୍‌ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି । ବଦଳୁଥିବା ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ଓ ପୋଷାକପତ୍ର ଏମାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍‌ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଯାହା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଖୁବ୍‌ ବିଗାଡ଼ି ଦେଇଥାଏ । ଫଳରେ କିଛି ଲୋକ ଶକ୍ତିହୀନ ଅନୁଭବ କରିବା ସହ ଉଦାସ ହୋଇପଡିଥାନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଉଦାସ ମନୋଭାବ ଜାତ ହେବା ସହ ମୁଡ୍‌ସୁଇଂ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଫଳରେ ଅବସାଦର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିପାରିବା ଏହି ଶୀତକାଳୀନ ଅବସାଦକୁ ।

ଶରୀରକୁ ସକ୍ରିୟ ରଖନ୍ତୁ :

ଥଣ୍ଡାଦିନେ ପ୍ରାୟଲୋକ କମ୍ବଳ ବା ରେଜେଇ ତଳୁ ବାହାରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରି ନଥାନ୍ତି । ଫଳରେ ଅଳସୁଆ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ନିଜକୁ ଶାରିରୀକ ଓ ମାନସିକ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ଜରୁରି । ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାପି ହର୍‌ମୋନ୍‌ କ୍ଷରଣ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଶୀତଦିନିଆ ଅବସାଦକୁ କମାଇଥାଏ । 

ଅଭ୍ୟାସ ବଦଳାନ୍ତୁ :

ଶୀତଦିନିଆ ଅବସାଦରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ନକାରାତ୍ମକ ଅଭ୍ୟାସଠାରୁ ଦୂରେଇ ସକାରାତ୍ମକ ହେବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରନ୍ତୁ । ନିଜର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ଏହା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଠିକ୍‌ ରଖିବା ଅବସାଦଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ସହ ପୋଷକତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରା ଖାଦ୍ୟକୁ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।

ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡ଼ନ୍ତୁ :

ଥଣ୍ଡାଦିନେ ଏକାକୀ ସମୟ ବିତାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଦାସ ଲାଗିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ସମୟରେ ଏକାକୀ ରହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପରିବାର ଓ ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉଚିତ୍‌ । ନିଜ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଓ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ମିଶି କିଛି ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ଜୀବନ ବିତାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅବସାଦ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

କିଛି ସମୟ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବସନ୍ତୁ :

ଶୀତଦିନେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବସିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଭିଟାମିନ୍‌-ଡି’ର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ରୋତ । ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବସିବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସୋରୋଟେନିନ୍‌ ନାମକ ହର୍‌ମୋନ୍‌ କ୍ଷରଣ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ମୁଡ୍‌କୁ ଭଲକରିବା ସହ ଚିନ୍ତାକୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.