ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୨୪: ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ବନ୍ୟା, ୟୁଏସ୍‌ଏ-ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ପ୍ରଥମରୁ ଦିଆଯିବ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ, ରୋଷେଇ ପୂର୍ବରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ପାଞ୍ଚ ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ପନ୍ତି ଅର୍ପଣ ସମ୍ପନ୍ନ, ଦଣ୍ଡାରେ ଲାଗିଲା ଆଗ-ପଛ ମୁହାଁଟ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବାଚସ୍ପତି: ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଶପଥ ଉତ୍ସବ, ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ସବ୍‌କମିଟି ଓ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ, ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ
  • ||
  • ରଜ ମଉଜକୁ ଫିକା କରିଦେବ ଗୁଳୁଗୁଳି, ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ଯାଏ ତାତିରୁ ନାହିଁ ନିସ୍ତାର
  • ||

ମୋତେ ଟନେଲ୍‌ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଡର ଲାଗେନାହିଁ; ଏଇଟା ଆମ ନିତିଦିନିଆ କାମ,୧୦-୧୨ ବର୍ଷ ହେଲା ମୁଁ ଏ କାମ କରୁଛି...

ଉତ୍ତରକାଶୀ, ୨୯।୧୧: ‘ମୋତେ ଟନେଲ୍‌ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଡର ଲାଗେନାହିଁ । ଏଠାରେ ତ ୮୦୦ ମିମିର ପାଇପ୍‌ ରହିଛି, ଆମେ ୬୦୦ ମିମିର ପାଇପ୍‌ରେ ପଶି ବି ର‌୍ୟାଟ୍‌ ମାଇନିଂ କରିଥାଉ । ଏହା ଆମର ନିତିଦିନିଆ କାମ । ୧୦-୧୨ ବର୍ଷ ହେଲା ମୁଁ ଏହି କାମ କରୁଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ କାମ କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ମୋ ପାଖରେ ଅଛି । ଆମେ ହିଲଟି ନାମକ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଡ୍ରିଲର ମେସିନ୍‌ ଆଣିଛୁ । ୮୦୦ ମିମିର ପାଇପ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ପଶି ପ୍ରଥମେ ଆମେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଡ୍ରିଲରରେ ଡ୍ରିଲ କରିବୁ । ପରେ ମାଟି ଖୋଳି ବାହାର କରିବୁ । ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଅଭିଯାନ ସରିବ ବୋଲି ଆଶା ।’ ଉତ୍ତରକାଶୀ ସୁଡ଼ଙ୍ଗରେ ଫଶିଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଟନେଲ ମଧ୍ୟକୁ ପଶିବା ପୂର୍ବରୁ ଗତକାଲି ଏହା କହିଥିଲେ ଝାନ୍‌ସୀର ବାସିନ୍ଦା ପରସାଦି ଲୋଧି । ‘ର‌୍ୟାଟ୍‌ ମାଇନର୍ସ’ ଟିମ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ପରସାଦିଙ୍କର ଏହି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସତ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । କେବଳ ୨୧ ଘଣ୍ଟାରେ ତାଙ୍କର ଟିମ୍‌ ହାତରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ମିଟର ଖୋଳିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ସିଲ୍‌କ୍ୟାରା-ଡଣ୍ଡାଲଗାଓଁ ଟନେଲରେ ୧୭ ଦିନ ହେଲା ଫସିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଛନ୍ତି ଦେବଦୂତ । 

ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଟିମ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬୦ ମିଟର ଦୂରତା ଥିବାବେଳେ ନଭେମ୍ବର ୨୧ରେ ଆମେରିକୀୟ ଅଗର ମେସିନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଡ୍ରିଲିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୫ ତାରିଖ ସକାଳେ ପ୍ରାୟ ୪୭ ମିଟର ଡ୍ରିଲିଂ ହେବା ପରେ ମେସିନ୍‌ ଖରାପ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିସହ ୬ ଜଣିଆ ରାଟ୍‌ ମାଇନର୍ସ ଟିମ୍‌ଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ଖନନର ଦାୟିତ୍ୱ । ଏହି ଟିମ୍‌ ଅପରେସନ୍‌ର ବାସ୍ତବ ହିରୋ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏ ସଂପର୍କରେ ଟିମ୍‌ର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଝାନ୍‌ସୀର ରାକେଶ ରାଜପୁତ କହିଥିଲେ, ଟ୍ରେଞ୍ଚଲେସ୍‌ କମ୍ପାନିରେ ମୁଁ ପାଇପ୍‌ ପୁଶିଂ କାମ କରେ । ମୋର କାମ ହେଉଛି ମାଟି ବାହାର କରିବା । ଫାଉଡା ସାହାଯ୍ୟରେ ମାଟିକୁ ଏକାଠି କରିବା ପରେ ମୁଁ ତାକୁ ଟ୍ରଲିରେ ଲଦିଥାଏ । ପରେ ଟ୍ରଲିକୁ ଅନ୍ୟମାନେ ଟାଣି ବାହାରକୁ ବାହାର କରନ୍ତି । ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ୍‌ ଠାକ୍‌ ରହିଲା ତାହେଲେ ଆମେ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ସଫଳତା ହାସଲ କରିବୁ । ଟିମ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ସଦସ୍ୟ ଝାନ୍‌ସୀର ବାସିନ୍ଦା ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ରାଜପୁତ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମିକମାନେ ଶୀଘ୍ର ଉଦ୍ଧାର ହେବାକୁ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ । ରାଟ୍‌ ମାଇନର୍ସ ଟିମ୍‌ର ସେହି ଆଶା ସତ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ନୀରଜ ଖୈରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ର‌୍ୟାଟ୍‌ ମାଇନିଂ ଟିମ୍‌ର ୩ ଜଣ ଏକସଙ୍ଗରେ କାମ କରିଥାନ୍ତି । ଜଣେ ହାତରେ ଡ୍ରିଲିଂ କରିଥାନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମାଟି ବାହାର କରନ୍ତି । ତୃତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ମାଟିକୁ ଟ୍ରଲିରେ ରଖିଥାନ୍ତି । ଅନ୍ୟମାନେ ଟ୍ରଲିକୁ ବାହାରକୁ ଟାଣି ବାହାର କରନ୍ତି । ଏଠାରେ ଟନେଲରୁ ବାହାରୁଥିବା ମାଟିକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାର ଟ୍ରଲିରେ ବାହାର କରାଯାଇଛି । ତାକୁ ର‌୍ୟାଟ୍‌ ମାଇନର ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ରାଜପୁତ ହିଁ ଡିଜାଇନ୍‌ କରିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.