ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟର ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାସିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୭,୪୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସାଲାଇନ ନଦେବାରୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ଅମିନ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଦ୍ୱାରାଶୁଣି ଘାଟିରେ ଖସିଲା ପିଆଜ ବୋଝଇ ଟ୍ରକ,ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • କଟକ: ଶେଷ ହେଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା, ଏବେ ରେଜଲ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ, ଓ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • କଟକ-ବାରବାଟୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ସ୍ଲାପିଂ ଥେରାପି.. ଚାପୁଡ଼ା ମାରି ମଧୁମେହ-ରକ୍ତଚାପର ହେଉଛି ଚିକିତ୍ସା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୧୨: ମଧୁମେହ, ରକ୍ତଚାପର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତି? ବିଶ୍ୱର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଚାପୁଡ଼ା ମାରି ଏହି ଘାତକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ ।  ହଁ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଲେ ବି ଏହା ସତ । 

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ  ଅନୁସାରେ, ଏହା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ନୁହେଁ । ଏହା ପଛରେ  ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ରହିଛି । ଏହାକୁ ସ୍ଲାପିଂ ଥେରାପି କୁହାଯାଏ ।  ଚୀନ୍‌, କୋରିଆ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହି ଥେରାପି ଲାଗି କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ ହୁଏ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରି ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ । ଇଂଲଣ୍ଡ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣ କଥା । ଏହି  ଥେରାପିରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଚାପୁଡ଼ା ମାରି ଚିକିତ୍ସା  କରାଯାଏ । ରୋଗୀ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ବାରମ୍ବାର ଚାପୁଡ଼ା ମାରିପାରିବେ । 

ତେବେ ଏ ବିଷୟରେ ଚିକିତ୍ସକମାନେ  କହନ୍ତି, ସ୍ଲାପିଂ ଥେରାପି ଚୀନ୍‌ ଓ କୋରିଆରେ ଆରମ୍ଭ  ହୋଇଥିଲା । କେବଳ କୌଣସି ପ୍ରକାର ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ  ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହିଁ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ସାମିଲ କରାଯାଏ । ରୋଗୀ  ନିଜ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ, ବିଶେଷ କରି ଖଞ୍ଜା ଓ ମୁଣ୍ଡରେ ଜୋର ଜୋରରେ ଚାପୁଡ଼ା ମାରନ୍ତି । ତ୍ୱଚା ଲାଲ୍‌  ପଡ଼ିବା ଓ କଷ୍ଟ ଲାଗିବା ଯାଏ ଚାପୁଡ଼ା ଜାରି ରହେ ।

କିଛି ଲୋକ ଚଉକି, ଚଟାଣ, କିମ୍ବା କାନ୍ଥ ସାମ୍ନାରେ ଶୋଇ  ଶରୀରକୁ ପ୍ରସାରିତ କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି, ଚାପୁଡ଼ା  ମାରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ବାହିକାଗୁଡ଼ିକ ଫାଟେ ଏବଂ ରକ୍ତରେ  ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଶରୀରରୁ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଏ ।  ମଧୁମେହ ଓ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ  ହୁଏ । ଔଷଧରେ ଠିକ୍‌ ହେଉନଥିବା ଅନେକ ଅସାଧ୍ୟ  ରୋଗକୁ ଏହି ଥେରାପି ଜରିଆରେ ଠିକ୍‌ କରାଯାଇପାରେ । 

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଶରୀରର ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ  ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥାଏ, ସେଠାରେ ଜୋର୍‌ରେ ଚାପୁଡ଼ା  ମରାଯାଏ । ଅନେକ ସମୟରେ ରୋଗୀ ଜୋର ଜୋର  ଚିତ୍କାର କରନ୍ତି । ତଥାପି ଚାପୁଡ଼ା ମାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟକି  ନଥାନ୍ତି । ଲୋକେ କାନ୍ଦିଲେ ବି ଚାପୁଡ଼ା ବନ୍ଦ ହୁଏନା । 

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କହନ୍ତି, ଏହା ଯୋଗୁ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ  ହୋଇଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଥେରାପି ଖୁବ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟ  ହୋଇଛି । କର୍ମଶାଳାର ଟିକେଟ୍‌ ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ବିକ୍ରି  ହୋଇଯାଏ । ଚୀନ୍‌, ହଂକଂ, ତାଇୱାନ୍‌, ମାଲେସିୟା ଓ  ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଏହି କର୍ମଶାଳା ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟତା  ପାଇଛି । ଏଠାରେ ଥଣ୍ଡା, ଶରୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅଲ୍‌ଝାଇମର,  ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌, ପକ୍ଷାଘାତ, କିଡ୍‌ନୀ ବିଫଳତା,ଏମିତିକି କର୍କଟ ଓ ଅଟିଜମ୍‌ର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିବା ଦାବି ହୁଏ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ  କହିବା ଅନୁସାରେ, ଚାପୁଡ଼ା ମରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ  ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ଚିହ୍ନ, ଗଣ୍ଠି ଓ ଫୁଲା ଦେଖି ଭୟଭୀତ ହେବା  ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଏହା ଭଲ ଉପଚାରର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.