ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

G୨୦ରେ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାକୁ ଚୀନର ସମର୍ଥନ, କହିଲା ‘ସମ୍ପର୍କ ମଜଭୁତ୍ ପାଇଁ କାମ କରିବୁ’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୦୬/୦୯: ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜି୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଭାରତ ଜି୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଥିବାରୁ ତାକୁ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କହିଛି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ । ଏଥିସହ ଏହାକୁ ସଫଳ କରିବା ଲାଗି ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ସହ କାମ କରିବାକୁ ବେଜିଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା କହିଛି ।

ସୋମବାର ଚୀନ୍ କହିଥିଲା, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜି୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ସାମିଲ୍ ହେବେ ନାହିଁ । ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ଓ ୧୦ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚୀନର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ ।

ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ: ‘ସନାତନ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟର କଡ଼ା ଜବାବ ଦିଅ, ଇଣ୍ଡିଆ ବନାମ ଭାରତ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ’

ତେବେ ଜି୨୦ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ନ ଆସିବା ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାରତ ପଠାଇବା ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି କି ? ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଏ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଚୀନ୍ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ମାଔ ନିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ-ଭାରତର ସମ୍ବନ୍ଧ ସ୍ଥିର ଅଛି । ଉଭୟ ଦେଶ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନ ଉଠାଇ ଚୀନ୍ କହିଛି, ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁଧାର ଆସୁଛି । ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ଆହୁରି ମଜଭୁତ୍ କରିବାକୁ ଭାରତ ସହ କାମ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛୁ । ଜି୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ୍ ସବୁବେଳେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ମହତ୍ତ୍ୱ ଦେବା ସହ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛି ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ସିମ୍‌ ଜାରି ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି, ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା

୨୦୨୦ ଜୁନରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲୱାନ ଘାଟିରେ ଭାରତ-ଚୀନ ଯବାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ସେବେଠୁ ଉଭୟ ଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତା ଲାଗି ରିହିଛି । ଏପରିକି ଲଦାଖର କିଛି ପଏଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ୩ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । 

  • China
  • Xi Jinping
  • G20 Summit
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.