ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୨୪: ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ବନ୍ୟା, ୟୁଏସ୍‌ଏ-ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ପ୍ରଥମରୁ ଦିଆଯିବ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ, ରୋଷେଇ ପୂର୍ବରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ପାଞ୍ଚ ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ପନ୍ତି ଅର୍ପଣ ସମ୍ପନ୍ନ, ଦଣ୍ଡାରେ ଲାଗିଲା ଆଗ-ପଛ ମୁହାଁଟ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବାଚସ୍ପତି: ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଶପଥ ଉତ୍ସବ, ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ସବ୍‌କମିଟି ଓ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ, ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ
  • ||
  • ରଜ ମଉଜକୁ ଫିକା କରିଦେବ ଗୁଳୁଗୁଳି, ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ଯାଏ ତାତିରୁ ନାହିଁ ନିସ୍ତାର
  • ||

APEC ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ବାଇଡେନ୍‌ , ଯୋଗ ଦେବେନି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ସାକ୍ଷାତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଭେଟଘାଟ ଆମେରିକାର ସାନଫ୍ରାନ୍ସିସକୋରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ (ଆପେକ୍‌) ସମ୍ମଳନୀରେ ହେବ । ଏହି ସମ୍ମଳନୀରେ ୨୧ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଏହି ସବୁ ଦେଶର ଜିଡିପି ମୋଟ ଜିଡିପିର ୬୨ ପ୍ରତିଶତ । ତେବେ ବିଶ୍ବରେ ହେଉଥିବା ବାଣିଜ୍ୟର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗିଦାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ୨୧ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ।

ଏହି ଆପେକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିନିପିଙ୍ଗ ସହ ବାଇଡେନ୍‌ କଥା ହେବା ସହ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯେମିତି କୌଣସି ଭୁଲ ବୁଝାମଣା ନରୁହେ ତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜେକ୍‌ ସୁଲିଭାନ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପେକର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ବ୍ରୁନେଇ, କାନାଡା, ଚିଲି, ଚୀନ୍‌, ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ମାଲେସିଆ, ମେକ୍ସିକୋ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ପପୁଆ ନ୍ୟୁଗିନି, ପେରୁ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ରୁଷ, ସିଙ୍ଗପୁର, ତାଇଓ୍ବାନ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଭିଏତନାମ ।

ସାନଫ୍ରାନ୍ସିସକୋରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆପେକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ତାଇଓ୍ବାନ ରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେବେନାହିଁ । ତାଇଓ୍ବାନ ପକ୍ଷରୁ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ଟିଏସଏମସିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମୋରିସ ଚାଙ୍ଗ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସେପଟେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଆସିଥିବା ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ୍ ୨୦୨୩ର ଆପେକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାମିଲ ହେବେ ନାହିଁ । ୨୦୨୨ରେ ବ୍ୟାଙ୍କକରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଆପେକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୁଟିନ୍‌ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ । ଆଗାମୀ ଆପେକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବେଜିଂକୁ ନେଇ ଦ୍ବିମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇପାରେ । କେହି କେହି ବେଜିଂକୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରନ୍ତି ଆଉ କେତେକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଚୀନ୍‌ରେ ମାନବଧିକାରକୁ ନେଇ ଥିବା ରେକର୍ଡକୁ ନେଇ ବିରୋଧ କରିପାରନ୍ତି । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ ।

  • Xi Jinping
  • joe biden
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.