ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଚୋରା କାଠ ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ୭ ଟ୍ରିପରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ କାଠ ଜବତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୭ରେ ବସିବ ନୀତି ଆୟୋଗ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

‘ଇଣ୍ଡିଆ-ଭାରତ’ ନାମକରଣକୁ ନେଇ ମିଳିଲା ଆଉ ଏକ ସନ୍ଦେଶ, ଜି -20ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରହିଲା ‘ଭାରତ’ ଲେଖା ନାମ ଫଳକ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଉଦଘାଟନୀ ଭାଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ନାମ ଫଳକରେ ‘ଭାରତ’ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଏପରି ସଭା ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିଲା, ଦେଶର ନାମ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ଭାବରେ ଲେଖାଯାଉଥିଲା । ଏବେ ଦେଶରେ ଭାରତ ବନାମ ଇଣ୍ଡିଆ ବିବାଦ ଚାଲିଛି। ଆଉ ଏଭଳି ସମୟରେ ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଇଥିବା ନାମ ଫଳକରେ ଭାରତ ଲେଖାଯିବା ଏକ ବଡ ବାର୍ତ୍ତା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି । ସୂଚନାଥାଉକି, ଯେ ଏହି ବିବାଦ ସେତେବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଜି -20 ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବଦଳରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲେଖାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଇଣ୍ଡିଆର ନାମ ଭାରତକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । 

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ନାମ ଫଳକ ଦେଖାଯାଉଛି । ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଫଟୋ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ପୋଷ୍ଟ କରି ଏହାର କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶା ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସର ନୂଆ ନାମ ଭାରତ ।

 ଏହାପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡିଆ ବନାମ ଭାରତ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଡ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏଥିରେ ଇଣ୍ଡିଆ ବଦଳରେ ଭାରତ ଲେଖାଯାଇଥିଲା । ASEAN ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଗସ୍ତର ବିବରଣୀ ଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। 

 

 

 

 


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.