ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୨୪: ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ବନ୍ୟା, ୟୁଏସ୍‌ଏ-ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ପ୍ରଥମରୁ ଦିଆଯିବ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ, ରୋଷେଇ ପୂର୍ବରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ପାଞ୍ଚ ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ପନ୍ତି ଅର୍ପଣ ସମ୍ପନ୍ନ, ଦଣ୍ଡାରେ ଲାଗିଲା ଆଗ-ପଛ ମୁହାଁଟ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବାଚସ୍ପତି: ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଶପଥ ଉତ୍ସବ, ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ସବ୍‌କମିଟି ଓ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ, ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ
  • ||
  • ରଜ ମଉଜକୁ ଫିକା କରିଦେବ ଗୁଳୁଗୁଳି, ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ଯାଏ ତାତିରୁ ନାହିଁ ନିସ୍ତାର
  • ||

କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଫେରିବା ମାତ୍ରେ ଋଷ ପହଞ୍ଚିଗଲେ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ, ତିନି ଦେଶର ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଭୟରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୯: ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ଋଷ ଗସ୍ତରୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।  କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଫେରିବାର ଦିନକ ପରେ ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବାଙ୍ଗ ୟି ଚାରିଦିନର ଯାତ୍ରାରେ ସୋମବାର ଋଷ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଋଷର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେଇ ଲାଭରୋଭଙ୍କ ଭିତରେ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଆଶା ରହିଛି ଯେ, ଦୁଇ ଦେଶର ନେତା ପାରସ୍ପାରିକ୍ ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ବାସକୁ ଗଭୀର କରିବା ଦିଗରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ବୟାନ ଅନୁସାରେ, ଓ୍ବାଙ୍ଗ ୧୮ ରୁ ୨୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଷ ଗସ୍ତ କରିବେ।

ଗତ ସପ୍ତାହ ଋଷ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ବୟନ ଅନୁସାରେ, ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଋଷ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଭରୋଭଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ଆଶା ରହିଛି। କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦୁଇ ନେତା ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଓ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଚୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚାରି ଦିବସୀୟ ଗସ୍ତରେ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କୁ ସମ୍ଭାବିତ ବେଜିଂ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ତାନାଶାହା ଓ ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କ ବୈଠକର ତୁରନ୍ତ ପରେ ହେଉଛି। ଏହାଦ୍ବାରା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡିକ ଭୟଭୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆମେରିକା ପୂର୍ବରୁ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଥିଲା, ପୁଟିନ୍ ଓ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ପରେ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍କ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ମସ୍କୋକୁ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗଇପାରେ। ଋଷରେ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କୁ ଯେଉଁଠି ରେଡ୍‌ କାର୍ପେଟ ବିଛାଇ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଭଳି ଭବ୍ୟ ବିଦାୟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲ। ବିଦା ହେବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ ଋଷର ବହୁ ସାମରିକ ଆଡ୍ଡାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ଦ୍ବାରା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ଚିନ୍ତା ବଢି ଯାଇଛି। ଏବେ ଚୀନ୍‌ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଋଷ ଗସ୍ତ ଫଳରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ଆଶଙ୍କାକୁ ବଢିଛି ଯେ, ୩ ପୁରୁଣା ମିତ୍ର ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଆଢୁଆଳରେ କୌଣସି ଗୁପ୍ତ ଚାଲ୍‌ ଓ ଅସ୍ତ୍ର ପାଇଁ କୌଣଓି ଚୁକ୍ତି କରୁ ନାହାନ୍ତି ତ ? ଯଦି ଏଭଳି ହୁଏ ତେବେ ପୁଣିଥରେ ଦୁନିଆର ବଡ଼ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଭିତରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

  • Russia
  • China
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.