ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସିଂହଦ୍ବାର ସମ୍ମୁଖରେ ଲାଗିଲା ତିନି ରଥ, ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ସାରି ବାହୁଡ଼ିଲେ ଶ୍ରୀଜିଉ
  • ||
  • ପୁରୀ: ନବଦିନାତ୍ମକ ଯାତ୍ରା ସାରି ବାହୁଡିବେ ନୀଳାଦ୍ରିନାଥ, ବାହୁଡ଼ାଦିଅଁଙ୍କ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ପ୍ରେମ କଳିକୁ ନେଇ ଡବଲ ମର୍ଡର, ପ୍ରେମିକା ଓ ତାର ସହପାଠୀକୁ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା କଲା ଡ୍ରାଇଭର୍ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କଳାଭୂମି ନିକଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ୱିମ୍ବଲଡନ ଟାଇଟଲ ଲଢ଼େଇ: ଭେଟେରାନ ଜୋକୋଭିକଙ୍କୁ ହରାଇ କାର୍ଲୋସ ଅଲକାରାଜ ଚାମ୍ପିଅନ୍
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ସିବିଏସ୍‌ଇ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା, ଉଭୟ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ଏକ୍ସଜାମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ: ଆଜି ଦକ୍ଷିଣ- ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି: ୧୨ଟାରେ ପହଣ୍ଡି, ୪ଟାରେ ରଥ ଟଣା
  • ||

ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍‌ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଅହଂଭାବକୁ ଭାରତର ଜବାବ; କ୍ବାଡ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌ର କରିବ ଆୟୋଜନ

Image source: NBT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୮/୦୭: ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରବାଭ ଏବଂ ଭାରତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ରଣନୀତି ବିସ୍ତାର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅନ୍ୟ 'କ୍ୱାଡ୍' ଦେଶ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରୀୟ ମାଲାବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ ଆୟୋଜନ କରିବ। । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୂତ୍ରରୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ, ନୌସେନା ସମରାଭ୍ୟାସରେ ଉନ୍ନତ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ବିରୋଧୀ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ରହିବ। ଏଥି ସହିତ ଚାରି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମରିକ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଭାରତର ପୂର୍ବ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ମାଲାବାର ଅଭ୍ୟାସର ୨୮ ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜିତ ହେବ। 

୩୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମାଲାବାର ସମରାଭ୍ୟାସ:

ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମାଲାବରରେ ଜଟିଳ ପୃଷ୍ଠଭୂମି, ଆଣ୍ଟି-ଏୟାର ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଉନ୍ନତ କୌଶଳ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯିବ। ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ଏକ ପଞ୍ଚମ ଦେଶକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ। ମାଲବାର ୧୯୯୨ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମରାଭ୍ୟୋସ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ନିୟମିତ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ସିଡନୀରେ ଏହା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଜାପାନ, ୨୦୨୨ ରେ ୟୋକୋସୁକାରେ ସମରାଭ୍ୟାସ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା।

ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ ବହୁ-ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାୟୁ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ 'ତରଙ୍ଗ ଶକ୍ତି' ଆୟୋଜନ କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହି ବର୍ଷର ମାଲାବାର ଅଭ୍ୟାସ କରାଯିବ। କ୍ୱାଡ୍ ଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ୟୁଏଇ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର ଭଳି ଅନ୍ୟ ଦେଶର ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଚାଇନା ଅଧିକାଂଶ ଦେଶର ରାଡାର ସ୍କ୍ରିନର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି। ୩୫୫ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସହିତ ବିଶ୍ବର ସର୍ବ ବୃହତ ନୌସେନା ସହିତ ବେଜିଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ବିଶେଷ କରି ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ବିସ୍ତାର କରି ଆଞ୍ଚଳିକ ଦାବି ସହିତ ଅନେକ ନୂତନ କୃତ୍ରିମ ଦ୍ୱୀପ ନିର୍ମାଣ କରିଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.