ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କାଲିମେଳା: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ଜନଜୀବନ, ପାହାଡ ଧସିବାରୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ
  • ||
  • ସପ୍ତଦଶ ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶ ଆରମ୍ଭ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ​କାଉଡିଆଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍, ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||

ସରକାରଙ୍କୁ ସେନାର ପରାମର୍ଶ; ସହୀଦ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉ ପେନ୍‌ସନ୍‌, ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି

Image source: NBT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୯/୦୭: ଭାରତୀୟ ସେନା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି ଅଗ୍ନିବୀର ସେବା ସମୟରେ ସହିଦ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିପୋଷଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଭଳି ସହାୟତା ଦିଆଯାଉ। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସେନା ମଧ୍ୟ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଅଗ୍ନିପଥ ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ, ସର୍ବାଧିକ ୨୫% ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ପ୍ରାୟ ଚାରିମାସ ଧରି, ସେନା ଏହାର ସମସ୍ତ ୟୁନିଟରୁ ଅଗ୍ନିପଥ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ଅଗ୍ନିବୀର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମତାମତ ନେଇ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ଭେ କରିଥିଲା। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମତାମତ ଏବଂ ସର୍ଭେ ଆଧାରରେ ସେନା ଏହାର ସୁପାରିଶକୁ ସାମରିକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଡିଏମଏ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୁପାରିଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଅଗ୍ନିବୀର ସହିଦ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଜୀବନ ନିର୍ବାହ ଭତ୍ତା ଦିଆଯାଉ।

ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ପେନସନ୍। ସୁପାରିଶରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ଯଦି ଅଗ୍ନିବୀର ଅକ୍ଷମ ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏକ୍ସ-ଗ୍ରାଟିଆ (ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା) ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାରେ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ପାଇଁ ସେପରି କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ସେନା ସୁପାରିଶ କରିଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାଚରେ ଅତିକମରେ ୫୦ ପ୍ରତିିଶତ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଥି ସହିତ ଟେକ୍‌ନିକାଲ ଫୋର୍ସରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ଚାରି ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସୁପାରିଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥି ସହିତ ପୁରାତନ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେନାରେ ଚାଲିଥିବା ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଗ୍ନିବୀର ଅଟେ । ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ଏବଂ ଏହା ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ବର ଉଠିଥିଲା। ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ମନିଫେଷ୍ଟୋରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା ଯେ ଯଦି କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ଏହା ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାକୁ ରଦ୍ଦ କରିବ ଏବଂ ପୁରୁଣା ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.