ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

୧୫ ମାସରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ୩୧% ଶସ୍ତା, ୩୧ ହଜାର କୋଟି ଲାଭରେ ତେଲ କମ୍ପାନି: ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦର ହ୍ରାସ ପାଇବ କେବେ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୧/୦୯: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦରରେ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରି  ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଅନ୍ୟତମ  ପ୍ରମୁଖ ଆବଶ୍ୟକତା ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦର କିନ୍ତୁ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ୧୫ ମାସରେ  ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ  ଦର ୩୧% ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ତଥାପି ଉଭୟ ଇନ୍ଧନ ଦରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ  କରିନାହାନ୍ତି ତୈଳ ବିପଣନ କମ୍ପାନି । 

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନ୍ତିମ ଥର ପାଇଁ ୨୦୨୨  ମେ’ ୨୧ରେ ଲିଟର ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲରେ  ୮ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ୬ ଟଙ୍କାର  ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ  ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦାମ ଯଥାକ୍ରମେ  ୯.୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୭ ଟଙ୍କା କମ୍‌ ହୋଇଥିଲା।  ସେତେବେଳେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର  ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୦୯.୫୧ ଡଲାର ଥିଲା ।  ଏହା ପରେ ୨୦୨୩ ଜୁନ୍‌ରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ୩୧.୫୭% ହ୍ରାସ ପାଇ ୭୫  ଡଲାର ତଳକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା । ଏହା  ସତ୍ତେ୍ୱ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର କମି ନ ଥିଲା ।  

କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲେ ଯେ,  ୨୦୨୨ରେ ମହଙ୍ଗା ଅଶୋଧିତ ତୈଳ  କ୍ରୟ କରି ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ  କରିବାରେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଷତି  ସହିଛନ୍ତି । ଏବେ ତାହାର ଭରଣା ଚାଲିଛି ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଛବି ଅଲଗା । ୨୦୨୩- ୨୪ ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍‌ ତ୍ରୟମାସରେ ଏହି ତେଲ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ୩୧,୧୫୯ କୋଟି  ଟଙ୍କାର ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ  ମତରେ, ତେଲ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ପାଖରେ  ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ୫ରୁ ୬ ଟଙ୍କା କମାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ତତ୍କାଳ ଉଭୟ ଇନ୍ଧନ ଦରରେ ୫ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ  କରାଯାଇପାରିବ । ନିଜେ ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରୀ  ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକୁ ଦର  ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.