ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁଧବାର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ, ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଓଡିଶା ଆସିବେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପ୍ରଯୋଜକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ଆହତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଶ୍ରୀନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଗୁଜ ଅନୁକୂଳ, ଖୋଳା ହେବ ଯନ୍ତା ଗାଡ଼
  • ||
  • ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାମଲା: ସିଏମ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ବିଭବଙ୍କୁ ନେଇ ସିନ୍‌ ରିକ୍ରିଏଟ୍‌
  • ||
  • ମଦ ନୀତି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଇଡିର ଆବେଦନ
  • ||
  • IPL ପ୍ରଥମ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ କୋଲକାତା- ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରନ୍‌ ବର୍ଷା କରିବେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାୱାର ହାଉସ୍‌
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ହେବନି..ଅବପାତ ହୋଇ ମିଆଁମାର ଯିବ: ଜିଏଫଏସ୍
  • ||

‘ଗୋଟିଏ ଦେଶ-ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ’ ଉପରେ ଏଭଳି କିଛି ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ମୋଦୀ ସରକାର, ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ଖୁଲାସା କଲେ ରାଜନାଥ ସିଂ...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଆଜି (ବୁଧବାର) ‘ଓ୍ବାନ ନେସନ-ଓ୍ବାନ ଇଲେକସନ’ ବା 'ଗୋଟିଏ ଦେଶ-ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ' ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା କ’ଣ ତାହା ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ସଂସଦ ଏବଂ ସମସ୍ତ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବ୍ୟାପକ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ।  

ରାଜନାଥ ସିଂ ଓ୍ବାନ ନେସନ, ଓ୍ବାନ ଇଲେକସନକୁ ନେଇ ଏଭଳି ସମୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ସିକ୍କିମ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓ୍ବାନ ନେସନ, ଓ୍ବାନ ଇଲେକସନ ବା ଗୋଟିଏ ଦେଶ-ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ ପଛରେ ଆମର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଧାରଣା ହେଉଛି ଯେ, ଦେଶରେ ବାରମ୍ବାର ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ଏବଂ ନିର୍ବାଚନରେ ଜନସାଧାରଣ ସମାନ ଭାବରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ବାରମ୍ବାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରୁଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଆଚରଣ ସଂହିତା ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ ଏବଂ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ । 

ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ, ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ ହେବ । ତେଣୁ ଆମେ ଭାବିଛୁ ଯେ ଏଥର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଏକକାଳୀନ ସଂସଦ ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି, ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସଂସଦ ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଆମେ ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା ଏବଂ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହେବା । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୨୫ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ରହିଛି । ମେ ୧୩ ରେ ଏଠାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ୨୫ ଟି ଆସନରେ ମତଦାନ ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସରକାର ଅଛି । ଏଠାରେ ଟିଡିପି ଏବଂ ଜନସେନା ସହ ବିଜେପି ଏକ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଛି ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.