ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଚୋରା କାଠ ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ୭ ଟ୍ରିପରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ କାଠ ଜବତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୭ରେ ବସିବ ନୀତି ଆୟୋଗ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

କନ୍ଦାଗଡ଼ ଓ ପାତ୍ରବସା ଗାଁକୁ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ଦାବି କରି ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

କୋକସରା ୧/୯: ସ୍ୱଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୋକସରା ବ୍ଲକର ଅନେକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିବାବେଳେ ପ୍ରତିଦିନ ଚାଷୀମାନେ ମରୁଡି ଘୋଷଣା ସହ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ବ୍ଲକର ଆମପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କନ୍ଦାଗଡ଼ ଓ ପାତ୍ରବସା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ମାନେ କୋକସରା ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟି ମରୁଡି ଘୋଷଣା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଆମପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ସାହାଜଖୋଲ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା କନ୍ଦାଗଡ଼ ଓ ପାତ୍ରବସା ଗ୍ରାମରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ବର୍ଷା ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିଥିବାବେଳେ ଚାଷୀମାନେ ବୁଣା ରୁଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଲେ ରୁଆ ବେଉଷଣ ପରେ  ଆଉ ବର୍ଷା ହୋଇନାହିଁ । 
ଟିପରି ଟାପର ବର୍ଷା ହୋଇ ଉଭାନ ହୋଇଯାଇଛି ମୌସୁମୀ । ଫଳରେ ଆସନ୍ନ ମରୁଡି ଜଳଜଳ ହୋଇ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଉଛି। କନ୍ଦାଗଡ଼ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମୋଡୋଶିଳ ଚେକଡେମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଚାଷୀଙ୍କ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସୁନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ପାତ୍ରବସା ଗ୍ରାମ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳସେଚନର କୌଣସି ଉତ୍ସ ନାହିଁ । ଫଳରେ ବର୍ଷା ଉପରେ ଭରସା କରି ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମରୁଡିକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଦୁଇ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ କୋକସରା ତହସିଲଦାର ଦେବବ୍ରତ କରାଟିଙ୍କ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରି ମରୁଡି ଘୋଷଣା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କନ୍ଦାଗଡ଼ର ଚାଷୀ ବୈଷ୍ଣବ ମାଝୀ, ବଳ ମାଝୀ, କୁମଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ, ଲଛିମ ଧର ମାଝୀ, ଭାସ୍କର ଦଣ୍ଡସେନା, ଲକ୍ଷ୍ମୀ କାନ୍ତ ମାଝୀ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମାଝୀ, ନିରଞ୍ଜନ ନାଏକ, ଶ୍ୟାମ ମାଝୀ, ଦୈତାରି ମାଝୀ, ନିତ୍ୟା ଚଳାନ ଓ ପାତ୍ରବସା ଗ୍ରାମର ଭୋଳା ନାଥ ମାଝୀ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମାଝି, ପ୍ରଭାକାର ନାଏକ, ଗୋବିନ୍ଦ ମାଝୀ, ବୈଷ୍ଣବ ମାଝୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.