ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯଜ୍ଞର ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ପିଜି ନାମଲେଖା ଆବେଦନ, ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ଜୁଲାଇ ୩ରୁ ୧୪ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା-ନିମାପଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ କମ୍ କରନ୍ତୁ ଶରୀରର ଓଜନ...

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୭।୫: ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି । ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାୟାମ ଓ ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ବ୍ୟାୟାମ ଓ ଯୋଗ ସହିତ, ତୁମର ଖାଦ୍ୟର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକେ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଯାହା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଓ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ । ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଖାଦ୍ୟ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । 

୧.ବିନ୍ସ

ସୁଲଭ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ସମୃଦ୍ଧ ବିନ୍ସ ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ । ବିନ୍ସରେ ଅନେକ ଫାଇବର ଥାଏ ଯାହା  ହଜମ କରିବାରେ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ | ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଖେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏନି । କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍, ଭିଟାମିନ୍ -ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ କେ ମଧ୍ୟ ସବୁଜ ବିନ୍ସରେ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରକୁ ପୋଷକ ଦେବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୨.ସୁପ୍

ଏକ କପ୍ ସୁପ୍ ସହିତ ଭୋଜନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଉପାୟ ଅଟେ । ସୁପରେ କ୍ରିମ୍ ଏବଂ ବଟର ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସୁପ୍‌ରେ ପ୍ରଚୁର ପନିପରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହା ଅଧିକ ପୁଷ୍ଟିକର ହୋଇପାରିବ ।

୩.ଡାର୍କ ଚକଲେଟ୍

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଚକୋଲେଟରେ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଏବଂ ଚିନି ଚକୋଲେଟ୍ ବଦଳରେ ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍ ବାଛିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଛୋଟ ଚକୋଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ ତୁମର ଲୋଭକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

୪. ଡ୍ରାଇ ଫ୍ରୁଟ୍ସ

ବାଦାମ,ଅଖରୋଟ ଏବଂ କିସମିସ୍ ପରି ଶୁଖିଲା ଫଳ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ ଅଟେ । ଯାହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ବାଦାମ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଲ ରହିଥାଏ । ସେମାନେ ବାରମ୍ବାର ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶୁଖିଲା ଫଳ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶରୀର ଚର୍ବିକୁ ଶୀଘ୍ର କମାଇଥାଏ ।

୫. ଗ୍ରେପ୍ ଫ୍ରୁଟ୍

ଗ୍ରେପ୍ ଫ୍ରୁଟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯଦି ଜଣେ ମୋଟା ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରେପ୍ ଫ୍ରୁଟ ଖାଆନ୍ତି । ତେବେ ୧୨ ସପ୍ତାହରେ ୩ ପାଉଣ୍ଡ ଓଜନ କମିପାରେ । ଏଥିରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୁର ରହିଛି । ଗ୍ରେର୍ ଫ୍ରୁଟରେ ଭିଟାମିନ-ସି ରହିଛି । ଯାହା ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢ଼ାଇଥାଏ । ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମୋଟାପାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।

 

 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.