ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ତୃତୀୟ ଥର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବେ ସୁନିତା ଓ୍ବିଲିୟମ୍ସ, ସାଙ୍ଗରେ ନେଇକି ଯିବେ ଏହି ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬।୫: ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରୀ ସୁନିତା ଓ୍ବିଲିୟମ୍ (୫୮) ମଙ୍ଗଳବାର ତୃତୀୟ ଥର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିବେ। ସେ ବୋଇଂର ଷ୍ଟାରଲାଇନର ମହାକାଶ ଯାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ  ସମୟ ଅନୁସାରେ,ସକାଳ ୮ଟା ବେଳେ ଉଡାଣ ଭରିବେ, ଯାହାକୁ ଫ୍ଲୋରିଡାର କେପ୍ କେନେଭେରଲ୍‌ର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଷ୍ଟେସନରୁ ଛଡାଯିବ। ଷ୍ଟାର ଲାଇନ ଯାନ ସୁନିତା ଓ ବୁଚ୍ ଭିଲମୋରଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇକି ଯିବ, ଯାହାକି ସଙ୍କଟଗ୍ରସ୍ତ ବୋଇଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଓ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ସଫଳତା ହୋଇପାରେ।

ମହାକାଶର ଉଡାଣ ଭରିବା ପୂର୍ବରୁ ସୁନିତା ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଧାର୍ମିକଠାରୁ ଅଧିକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତୀୟ ସମୟାନୁସାରେ ସକାଳ ୮ଟା ବେଳେ ବୋଇଂ ଷ୍ଟାରଲାଇନ୍‌ରେ ଉଡାଣ ଭରିବେ, ତେବେ ନିଜ ସହିତ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଗଣେଷଙ୍କ ଏକ ମୂର୍ତ୍ତି ନେଇକି ଯିବେ, କାରଣ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ମହାକାଶରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ନିଜ ସହିତ  ପାଇ ସେ ବହୁତ ଖୁସି। ମହାକାଶରେ ନିଜ ଗତ ଯାତ୍ରାରେ ସୁନିତା ଶ୍ରୀମଦ ଭାଗବତ ଗୀତା ସାଙ୍ଗରେ ନେଇକି ଯାଇଥିଲେ।

ବିବିସିର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯଦି ଏହି ଯାତ୍ରା ସଫଳ ରୁହେ ତେବେ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ‘ସେସ୍‌ ଏକ୍ସ’ ସହିତ ଦ୍ବିତୀୟ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କରିବେ, ଯାହାକି ଚାଳକ ଦଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇଯିବା ଓ ଫେରାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଆମେରିକା ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସି ନାସାର ପ୍ରଶାସକ ବିଲ୍‌ ନେଲସନ୍‌ ୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଷ୍ଟାରଲାଇନରର ଆଗାମୀ ଅଭିଯାନ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆମେ ମହାକାଶ ଅନେଷ୍ବଣର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଯୁଗରେ ରହିଛୁ।’

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ୧୯୮୮ ରେ ସୁନିତା ଓ୍ବିଲିୟମ୍ସଙ୍କୁ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରୀ ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ମହାକାଶ ଅଭିଯାନର ଅନୁଭବ ରହିଛି। ସେ ଏକ୍ସପିଡିସନ୍‌ ୧୪/୧୫ ବେଳେ ଓ୍ବିଲିୟମ୍ସ ୯ ଡିସେମ୍ବ ୨୦୦୬ରେ ଏସଟିଏସ୍‌-୧୧୬ ଚାଳକ ଦଳ ସହିତ ଉଡାଣ ଭରିଥିଲେ ଓ ୧୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୬ରେ ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ପହଁଞ୍ଚିଥିଲେ।

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.