ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ଗାଜାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ ହେବନି ଯଦି… ଜାତିସଂଘରେ ଇସ୍ରାଏଲ-ହମାସ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଶୁଣାଇଲା ଭାରତ, ଶାନ୍ତିର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୫: ଗାଜାରେ ମାନବୀୟ ସଙ୍କଟକୁ ନେଇ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ଖୋଲାଖୋଲି ନିନ୍ଦା। ଭାରତ କହିଛି, କୌଣସି ସ୍ଥିତିରେ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସ୍ବୀକାର କରିହେବନି। ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧି ରୁଚିରା କମ୍ବୋଜ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଭଳି ହମାସ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ଭିତରେ ଜାରି ଯୁଦ୍ଧରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ପେଶି ହେଉଛନ୍ତି ତାହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବଡ ସଙ୍କଟର ଚେତାବନୀ।

ଜାତିସଂଘର ମହାସଭାର ଦଶମ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କମ୍ବୋଜ କହିଛନ୍ତି, ୭ ମାସ ହେବ ଗାଜାରେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବଡ ମାନବୀୟ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି,ଯାହାକି ଲଗାତାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ଏହି ସଙ୍କଟ ଆହୁରି ବଡ ରୂପ ନେଇପାରେ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ପ୍ରସ୍ତାବ ସଂଖ୍ୟା ୨୭୨୮କୁ ସ୍ବୀକାର କରିବା ଏକ ସକାରତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇପାରେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ବହୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ବିରୋଧ କରିଛି। ତାହା ଭିତରୁ ଗୋଟିଏ ଇସ୍ରାଏଲ ଓ  ହମାସ ଭିତରେ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଛି। ଏହାଛଡା ଶିଶୁ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛି। ଯେଉଁଭଳି ମାନବୀୟ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ତାକୁ କୌଣସି ସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବୀକାର କରିହେବନି। କୌଣସି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓ ଆଇନର ପାଳନ କରିବା ଦରକାର। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.